Direği sökmeyin leylekler var

Sincan’ın İstasyon Mahallesi’ndeki bir elektrik direği üzerindeki leylek yuvası vatandaşların girişimi ile sökülmekten kurtarıldı. Mahalle muhtarı Pehlivan “Onlar bizim 40 yıllık misafirimiz, ikamet çıkarıp, sokağa isimlerini vereceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Direği sökmeyin leylekler var
Sincan'ın İstasyon Mahallesi'ne bağlı Erkut Sokak'ta bulunan bir elektrik direği yaklaşık 40 yıldır 2 leyleğe ev sahipliği yapıyor. Mahallede yaşayan birçok kişinin de çocukluk anısı olan bu yuvadaki leylekler adeta semtin maskotu haline geldi. Öyle ki her yıl bahar mevsiminin gelmesi ile Sincan'a göç eden 2 leyleğin yuva yaptığı direk elektrik dağıtım şirketi tarafından yakın bir önce kabloların yer altından verilmesiyle birlikte kaldırılmak istendi. Durumu öğrenen mahalle sakinleri şirketi uyararak direğin yerinde kalmasını sağladı.

YAVRULAYIP GİDİYORLAR
Çocukluğundan beri her yıl leyleklerin mahallerine göç etmesini beklediklerini belirten İstasyon Mahallesi Muhtarı Mehmet Pehlivan, "Ben 52 senedir bu mahallede ikamet ediyorum. Yani mahallenin nüfusunun 7 bin 500 olduğu zamanlardan bahsediyorum. O dönemler buralar hep bahçelikti. Bu leylek yuvası da o zamandan yani bizim çocukluğumuz zamanında beri var. Ve bu leylekler hep aynı elektrik direğinin üzerine geliyorlar. Yaklaşık 40 yıldır, her sene göç dönemi buraya gelirler. Burada konaklarlar. Yavruladıktan sonrada giderler" dedi.

'DİREĞİ SÖKTÜRMEDİK'
Leyleklerin mahallenin birer maskotu haline dönüştüğünü ifade eden Mehmet Pehlivan "Biz her sabah namazdan sonra buraya gelir onları kontrol ederiz. Onlar burada olmasa bile biz onların yuvalarını koruyoruz. Bu direk kaldırılacaktı. Elektrik kablolarının yer altından verilmesi durumu vardı. O çalışmalar nedeniyle direği de sökeceklerdi ancak biz yetkililer ile görüşerek sökülmesini engelledik" diye konuştu. Pehlivan "Burası onların ikinci evi. Mahallemizin de maskotu oldular. Hepimizin çocukluğundan birer anı bu leylekler. Ayrıca bu yuvada sadece leylekler yaşamıyor. Yuvanın gözlerinde 150-200 tanede ve benzeri yaşıyor" dedi.

'LEYLEKLİ' SOKAĞI OLSUN
Erkut Sokak ismini Leylekli Sokak olarak değiştirmek istediklerini belirten Mahalle Muhtarı Mehmet Pehlivan, "Onları mahalleli çok seviyor. Herkes yollarını gözlüyor. Çünkü biz onlara çok alıştık. Hatta ikamet bile vermeyi düşünüyoruz. Vatandaşların ilgi odağındalar. Bu sokak bu leyleklerle özdeşleşti. Bizim isteğimiz sokağın ismini Leylekli Sokak olarak değiştirtmek" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Direği sökmeyin leylekler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN