Hazal : Başkanlık sistemi!

Giriş Tarihi: 26.4.2016
Türkiye'nin en önemli maddesi "başkanlık sistemi!" Hem siyasi hem de ekonomik açıdan büyük önem taşıyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la bu konuda sohbet fırsatı bulduk. Üstelik kapsamlı da bir makale çalışması yapmış.
Önemli bir noktaya parmak basıyor.
"Halka doğru anlatılmalı!" Altını çiziyor;
"Başkanlık sistemi bir rejim değil, bir yönetim sistemidir." Peki, bu sistem, kalkınma ve demokrasiye nasıl bir destek sunacak?
Bakan Yılmaz, sıralıyor;
"Başkanlık sistemi kalkınma, demokrasiye destek verecek." "Aşı uçlar törpülenecek, temsilde adalet sağlanacak." "Eşikler, barajlar kalkacak, belli oy alan temsil hakkı kazanacak." "Parlamento daha etkili, verimli çalışacak." "Meclis yasama ve idariyi denetleme görevine yoğunlaşacak." "Temsilde adalet sağlanacak." "Kuvvetler ayrılığı daha kuvvetli olacak." "Kalkınma sürecine büyük destek olacak."
***
Yılmaz, "parlamenter ve başkanlık" sisteminin demokrasi içindeki sistemler olduğunu anımsatarak, ekliyor;
"Başkanlığın kendi içinde birçok versiyonları var. Siyasi istikrarın olmadığı, herkesin bir tarafa çekiştirdiği ortamda kalkınma mümkün değil. Bu nedenle Başkanlık demokrasi, kalkınma açısından çok faydalı olacak. Başkanlık sistemini halkımıza yeterince tanıtamıyoruz. Buradan kaynaklı sorunlar var. Anlatmalıyız. Bu sistemde aşırı uçlar törpülenir, merkeze doğru gelir. Burada yüzde 50 nüfusun oyunu almak zorundasınız.
Parlamentoda temsilde adaleti sağlar.
Eşikler, barajlar kalkar. Belli oranda oy alan da temsil hakkı kazanıyor. Parlamento kaliteli kanunlar ve idareyi denetlemek görevine yoğunlaşıyor. Dünya örneklerinde de görülüyor. Federasyon gibi tartışmalarla sistemi kötülemek istiyorlar. Unutmayalım Özal gibi birçok lider de bu sistemi gündeme getirmişti."
***
Unutmayalım ki, gerek parlamenter gerekse başkanlık sistemi ülkeden ülkeye değişiyor. Bakan Yılmaz'ın ifadesiyle "farklılıkların derecesi alt sınıflamaları" gündeme getiriyor. Örneğin başkanlık sistemi; partili ve seçimle işbaşına gelmiş devlet başkanları, yarı başkanlık ve ABD'de olduğu gibi keskin bir kuvvetler ayrılığı modeline kadar uzanan bir çeşitlilik gösteriyor. Bazı örneklerde de parlamenter sistemin nerde bittiği ve başkanlık sisteminin nerde başladığı çok net olarak belirlenebiliyor.
Anlaşılan o ki!
Önümüzdeki günlerde de "başkanlık sistemi" 'nın en önemli gündem maddesi olacak. Hükümet de, bunu halka anlatmak için kapsamlı bir kampanya yürütecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Başkanlık sistemi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN