Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim olay futbolun dışında

Olaylı Amedspor maçı sonrası SABAH ’ya konuşan Başkanı Yiğiner, başkentteki olayların Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan durumdan tamamen farklı olduğunu söyledi

Bizim olay futbolun dışında
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup'ta geçtiğimiz pazar günü oynanan Ankaragücü– Amedspor maçının son anlarında 19 Mayıs Stadı'nın protokol tribününde yaşananlar Türkiye gündemine oturdu. 5 Amedsporlu yöneticinin darp edildiği ve 6 kişinin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı olaylarla ilgili İçişleri ile Gençlik ve Spor bakanlıkları birer müfettiş görevlendirerek inceleme başlattı. İşte tüm bu yaşananların ardından A.Gücü Kulüp Başkanı Mehmet Yiğiner Sabah Ankara'ya önemli açıklamalarda bulundu. Yiğiner'in olaylı maç ile ilgili açıklamalarından öne çıkanlar:

İŞLER BU AŞAMAYA GELMEMELİYDİ

Spor dostluk, kardeşlik ve centilmenlik demektir. Yani burada yaşanan olayları biz tasvip etmiyoruz. Bizim dışımızda ani ve münferit olarak gelişti bu olaylar. Tabi hiç olmasını istemediğimiz olaylar. Bunun bahanesi yok. Ama Güneydoğu'daki olayların ve şehitlerin de bunu tetiklediğini düşünüyorum. Bizim olay bu nedenle futbolun dışında gibi gözüküyor. Yani bu olaylar elma ile armut gibi birbirinden farklı. Kürt, Türk kardeştir. Kız almışız, kız vermişiz. Tüm Diyarbakırlıları sen PKK'lı gibi görürsen ve o şekilde davranırsan hata yaparsın. Sonuçta bizim kulübümüze misafir olarak gelmişler. Gol sevincini biraz fazla da yaşamış olabilirler. İş bu aşamaya gelmemeliydi.

'RİCA ETTİLER AYIRMAYA GİTTİM'

Ben o arbedenin arasına Amedspor Başkanı rica ettiği için girdim. Dedi ki; 'Burada olaylar çıktı. Başkanım müdahale eder misin? Ali Başkan öyle deyince ister istemez biz de o arbedenin içine girdik, ayırdık. İyi ki de gitmişiz. Belki olaylar daha farklı boyuta gelebilirdi. Daha da büyüyebilirdi. Gücümüzün yettiği kadar müdahale ettik. Bunu diğer kulübün yöneticileri de zaten gördü. Ben Mehmet Yiğiner olarak vicdanen rahatım.

VIP SALONUNDA BERABER OTURDU

Maçtan bir gün önce arkadaşlarımız Amedspor'u ziyaret etti. Sabah hatta kahvaltı düzenlemek için başkanı aradım. Onlar da bizi orada ağırladı. 'Bir arada olalım' dedik. Maç öncesinde her şey normaldi. Kahvaltı da başkanın Ankara'ya geç gelmesinden dolayı iptal edildi. Maç öncesi ve devre arasında stadın VIP salonunda Amedspor'lu bu arkadaşlarla beraberdik. Beraber oturduk başkanla sohbet ettik. Hiçbir problem yoktu.

GÜVENLİK ZAFİYETİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Bu olayın adli boyutu vardır. Olaya karışan kişiler kim olursa olsun adalet karşısına çıkacaktır. Buna yargı karar verir. Ama TFF ile ilgili olan kısmına gelince ben gücü Kulüp Başkanı olarak biz elimizden geleni yaptık. Bizim her gittiğimiz yerde bu şekilde oluyor. Güvenlik zafiyeti söz konusu değil. Her oturan adamın başına bir polis mi dikeceğiz? Bizim kimseye kinlenecek, ortamı gerecek bir pozisyonumuz yok. Mecbur, hayat devam ediyor. Biz oraya gideceğiz, onlarda buraya gelecek. Ama bu biz korkarız, gitmeyiz diye bir şey yok. Eğer aynı grupta olursak da gideriz. Bizim için bir sıkıntı yok. Ama iki takımın gruplarının değişmesi konusunu federasyon ayarlayabilir. Bu federasyonun elinde olan bir şey. Bu bizim yetkimizi aşar. Bizim dememizle olmaz. Olayların büyümemesi adına bunu federasyon yapabilir.

İSTİKLAL MARŞI'NA ISLIK ÇALINIYOR

Bu takım nereye giderse bu tür protestolarla ister istemez karşılaşıyor. Yani 'a gidildiğinde İstiklal Marşı'nda ıslık çalınıyor. İnsanlar koltuklarında oturuyor, kalkmıyor. Yani bunu sen bir futbol müsabakasında yapılan bir olay olarak değerlendirirsen en büyük handikap bu olur. Bu işin farklı bir boyutu. Bu işin psikolojik boyutuna bakmak lazım. Bu yaşananlar kesinlikle futbolla ilgili değil. Bunu gidin Ankara Demir'in kulüp başkanına sorun, Keçiören'e sorun yaşananları anlatsın. Diyarbakır'a giden kulüp başkanlarına bir sorun. Nelerle karşılaşılıyor. Şimdi orada olan hadiselerin yansıması buraya da yansıyor. Bizim yaşadığımız bir Trabzon'un yaşadığı değil. Bizimki tamamen spor dışı. Bizim taraftarımızda Diyarbakır'a gitti. Zırhlı araçlarla stada getirildi. Orada da olaylar çıktı. Taşlar, sopalar atıldı. Bir sürü olay oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim olay futbolun dışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN