Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özdebir: Merkez Bankası daha cesur davranabilirdi

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Özdebir: Merkez Bankası daha cesur davranabilirdi

ASO Başkanı Nurettin Özdebir “Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında 0,5 puan indirime gitmesi, yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adım” dedi

Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) nisan ayı meclis toplantısında konuşan Nurettin Özdebir, küresel ve ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında 0,5 puan indirime gitmesini, yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirdiklerini belirten Özdebir, "Merkez Bankası biraz daha cesur davranıp faizlerde bir puanlık bir indirime gidebilirdi. Yine de Merkez Bankası'nın faiz indiriminin piyasa faizlerinde düşüşe yol açtığını görmekteyiz" açıklamasında bulundu.

YILIN KALANI İÇİN İYİMSERİZ
Özdebir, Bankaların ticari kredilere uyguladığı faizlerde 2 puanın üzerinde bir düşüş yaşandığını hatırlatarak, "Benzer biçimde konut, taşıt ve ihtiyaç kredi faizlerinde de düşüş yaşandı. Merkez Bankası faiz indirimine devam ederse faizlerdeki düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz. Faizlerdeki düşüşlerin iç piyasaya da bir canlılık getirmesini bekliyoruz. İç talep ve yatırımlardaki canlanmanın ekonomik büyümeye ve işsizlikle mücadeleye de olumlu katkı yapacağı açıktır. Bütün bu gelişmeler, bu yılın geri kalan bölümü için iyimserliğimizi desteklemektedir" dedi. Son 2 yıldır 'de karşılıksız çek sayısında istikrarlı bir artış göründüğünün altını çizen Özdebir, "Karşılıksız işlemi yapıldıktan sonra ödenen çek sayısında ise bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50'ye yakın bir azalma yaşanmıştır. Bunun anlamı, karşılıksız işlemi gerçekleştiren çeklerin sonrasında ödenme oranı da yarı yarıya azalmıştır. Karşılıksız işlemi yapıldıktan sonra ödenen çek oranındaki trajik düşüşün önemle üzerinde durulması gerekmektedir" diye konuştu.

Arda TOPAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdebir: Merkez Bankası daha cesur davranabilirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN