li hayata fırça darbeleri

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Kanserli hayata fırça darbeleri

li hastalara moral desteği vermek için hazırlanan projeyle ve Urfa’dan kemoterapi hastaları, tuvallerin başına geçti

Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin koordinasyonunda hazırlanan "Kemoterapi Hastalarına Resim Sanatı İle Moral Desteği Projesi" kapsamında Doğu-Güneydoğu illerindeki hastalarının yaptığı resimler Vakıf Eserleri Müzesi'nde görücüye çıktı. Başkentte birçok siyasetçinin de katıldığı açılışta konuşan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, "Günümüzün hastalığı olan kansere karşı resimle savaş açtık, farklı dillerde umudu resmettik" dedi.

"İSTEYEREK GELDİLER"
Zengin, "Onları yaşatmak için kemoterapi gibi zor bir dönemde ellerine fırça verip önlerine boya koyduk ve resim yapın, umudu resmedin dedik. İlk kez bu yıl Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Urfa ayağını oluşturduk, oraya gittik, oradaki hastalarımızla resimler yaptık. Proje hastaların umut ve moralini yükseltti. Savaşla, terör saldırılarıyla yıpranan o topraklarda umudu resmettik. Bu proje, bu ülkenin yerli bir tecrübesidir. Yakın zamanda uluslararası düzeyde de paylaşacağız" ifadelerini kullandı. Urfa Mehmet Akif Hastanesi Başhekimi İ. Halil Keşküş, "Hastalarımız, fırça darbeleriyle kanserle savaştı. Kemoterapi, hastaların pek gelmek istemediği, aksattığı bir tedavidir ancak ilk kez Urfa'da hastalarımız hastaneye gelmek, resimlerini yapmak istediler. Tedavisi bitenler resimlerini tamamlamak için yine geldi. Hazırlanan bu proje Suriyeli, Kürt, Türk birçok hastayı kaynaştırdı" şeklinde konuştu.

RESİM YAPTIKÇA SAĞLIK BULDU
Genç yaşta kansere yakalanan Ceren Çinkaya (33), "5 çocuk annesi bir kadın olarak kanser olduğumu öğrenince yıkıldım. Sanki ölüm bana ölüm bana 100 kilometre hızla geliyordu. Tedavinin ilk günü çok ağladım, hayatımın bittiğini düşündüm ama bu proje ile elinde fırça ve boyalarla geldi doktorlar. İlk başta bir şey değişmeyecek gibi geliyordu ama zamanla hastalığımı unuttum, resim yaptıkça iyileştim ve kanseri yendim. Resimlerle beslendik, ölümden kurtulup yaşamımızı resmettik. Açılışta lılara müjde veren Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Muhammed Pehlivan ise, "3 milyon TL bütçeli proje pilot olarak uygulandı. Çok iyi sonuçlar aldık önümüzdeki yıl daha fazla ilde farklı bütçelerle uygulanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserli hayata fırça darbeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN