Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların koruyucu meleği olacaklar!

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Kadınların koruyucu meleği olacaklar!

ANGİKAD Genel Sekreteri ve Kaizen Ekibi Başkanı Yeşim Belli, kadın girişimciliğini ve şiddete uğramış kadınları desteklemek için kadın hareketi başlatacaklarını bildirdi

Ankara'da faaliyet gösteren iş kadınlarının çatı kuruluşu Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği'nin (ANGİKAD) Genel Sekreteri Yeşim Belli; kadın girişimciliği ve şiddete uğramış kadınların istihdamına ilişkin bir dizi çalışma yapacaklarını açıkladı. Aynı zamanda ANGİKAD Genel Başkan Adayı olan Yeşim Belli, yönetime talip olan Kaizen Ekibi'yle birlikte yürüttükleri bu çalışmaların çıkış noktasının, toplumda kadına biçilen roller olduğunu ifade etti. 'de bugün toplam girişimciler arasında kadın girişimci sayısının yalnızca yüzde 8 olduğunu hatırlatan Belli, kadınlara ilişkin verilerin hiç de iç açıcı olmadığı görüşünü ifade etti.

"KAYBIMIZ ARTIYOR"
Belli, "'nin, AB üyeliği için bu denli çaba sarf ettiği, Avrupa Birliği ile vize muafiyeti görüşmelerini yürüttüğü bir dönemde kadınlara ilişkin veriler hiç de iç acıcı değildir" ifadelerini kullandı. Ülkemizde kadına biçilen rolün ne yazık ki annelik ve eş olmaktan öteye gidemediğine dikkat çeken Yeşim Belli, "Kadınlarımız dizini kırıp evde oturması, elinin hamuruyla erkek işine karışmaması gereken varlıklar olarak nitelendirilmektedirler. Halbuki kadınlar girişimcilik ile hem aile ekonomilerine, hem de topluma ve istihdama çok ciddi katkı yapabilir. Topluma refah getirmek için büyük önemli bir potansiyele sahip olan kadınlarımızın bu bakımdan girişimciliğe teşvik edilmeleri devlet politikası olmalıdır. Ülkemiz nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarımızdan yeterince yararlanamamak adına büyük kayıptır ve yazık ki bu kayıp her geçen yıl daha da artmaktadır" şeklinde konuştu.

'ŞİDDET GÖREN KADINLARA YARDIM ELİ UZATACAĞIZ'
Türkiye'nin kadına şiddet konusunda da kötü bir karneye sahip olduğunu kaydeden Belli, ülkemizde kadınların yüzde 38'inin yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kaldığını kaydetti. Şiddete uğramış kadınların en büyük mağduriyetinin ise maddi sıkıntı kaynaklı olduğuna dikkat çeken Belli, "Eğitimsizlik, işsizlik, erken evlilik beraberinde kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddeti getirmektedir. Bunlar ülkemizin acı gerçekleridir. ANGİKAD olarak en azından istihdam noktasında şiddete maruz kalmış kadınlarımıza destek vermek istiyoruz. Kadın girişimciliğini artırmaya çalışacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların koruyucu meleği olacaklar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN