Doğuştan beyin felçli Büşra’nın büyük başarısı

Beyin felci hastası 22 yaşındaki Büşra, ailesinin de desteğiyle sürdürdüğü eğitim hayatında YGS’yi de başarıyla tamamladı. Şimdiki hayali ise lık

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Doğuştan beyin felçli Büşra’nın büyük başarısı
Doğuştan serebral palsi (beyin felci) hastası Büşra Aydar, (22) henüz 13 yaşında annesinden okumayı öğrenmesinin ardından bu yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) başarı göstererek üniversite tercihi yapma şansını elde etti. Hastalığı 4 aylıkken teşhis edilen Büşra'nın ailesi, kızlarını daha iyi şartlarda tedavi ettirebilmek için 'ya taşındı. Okula gidemeyen, annesinin yol göstermesi ve azmiyle okumayı öğrenen ve şiir yazmaya başlayan Büşra'nın "Hor Görmeyin Beni" isimli ilk şiir kitabı 15 yaşındayken basıldı. Aydar, aynı yıl, halk eğitim merkezinde ilkokul 5. sınıfı 5,5 ayda birincilikle tamamladı. Daha sonra "Gönül Ne İster" ve "Her Şeye Rağmen Hayatın İçindeyim" isimli şiir kitaplarını çıkaran Aydar, geçen yıl büyük azimle sarıldığı derslerinin tümünden başarı göstererek öğretim lisesinden mezun oldu. Konferanslara katılan, dergilerde yazılar yazan Aydar, bu yıl YGS'deki başarısıyla da üniversite için tercih yapma şansını elde etti. Yaklaşık 1 yıl önce "hayat öğretmenim" dediği annesini kaybeden ve yeniden toparlanmaya çabalayan Aydar, öğretmen veya olmak için çalışıyor. Okula gitmeyi çok istediği halde engeli dolayısıyla okul sıralarında oturamadığını anlatan Aydar, engellilere tanınan hak sayesinde sınavlara evde girdiğini dile getirdi.

"ŞİMDİ ONUNLA KANKAYIZ "
Aydar, "Sınavdan önce bir öğretmenim, 'Bu halinle ne olacaksın' diye sordu. Ben de, 'Sizin gibi vicdansız öğretmenleri vicdana getireceğim' yanıtını verdim. O öğretmen, sabaha kadar uyuyamamış ve ertesi gün tekrar sınav için geldiğinde, 'Bu lafın beni hayata bağladı' dedi. Şimdi o öğretmenimle kankayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğuştan beyin felçli Büşra’nın büyük başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN