Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek başına 7 bin mülteciye bakıyor

Sadettin Karagöz, dükkânına gelen bir Suriyelinin halini görünce kararını verdi. O şimdi açtığı depoda 7 bin mülteciye yardım ediyor

Tek başına 7 bin mülteciye bakıyor
'nın "Ensar ağabeyi" olarak bilinen Sadettin Karagöz, Ankara'da binlerce Suriyeli mültecinin umudu oldu. Esenboğa Havaalanı Yolu üzerinde kurduğu depolarda kendi imkânlarıyla yardım dağıtan Karagöz, bu şekilde tam 7 bin mülteciye bakıyor.

BİR'LE BAŞLADI BİN AİLE OLDU
Hikayesini SABAH Ankara'yla paylaşan Sadettin Karagöz, "Bir gün dükkanıma 5 çocuklu bir kadın gelip aç ve evsiz oldukların söyledi. Kahroldum, elimden geleni yaptım. Onlarla başladı, zamanla bin 20 aile olduk" dedi. Karagöz, "Zalimlerden kaçarak ülkemize sığınan bu kardeşlerimizin dramları, çaresizlikleri beni çok etkiledi. Uzun uzun düşündüm ve bir şeyler yapmam gerek hissiyle harekete geçtim. Baraj Mahallesi'nde gıda ve giyecek üzerine iki depo açtım. Emekli maaşım ve birikmişimle elimden geleni yapıyorum ama yetmediği yerde devlet kurumları ve hayırseverlerden destek alıyorum. 3 yıldır tüm zamanımı bu işe adadım, ölene kadar da devam edeceğim. Bu şekilde mutluyum. 7 bin kişiye bakmaya çalışıyorum. Dükkanıma gelen başkasına söylüyor, bu şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşıyorum. Şefkatli ve güçlü ülkem onları savaştan kurtarıp topraklarını açtı. Bize düşen de aç ve açıkta bırakmamak. Ekmeğimizi bölüşüp sevgi ve kardeşlik bağları kurmak" şeklinde konuştu.

'TOPLUMSAL ASAYİŞE KATKI SUNUYORUM'
Toplumsal huzur ve asayişe de katkı sunduğunu belirten Karagöz, "Kurduğum bağlarla onları Ankara'mıza adapte ediyorum. Kültürel bir alışverişte bulunuyoruz. Onlar bize emanet. Geçen gün 500 mülteci çocuğumuzu bir araya getirdik, eğlence düzenledik. Onlar için bir gün mutluluk bile çok önemli. Vatandaşlardan isteğim; İmkanları olanlar, yardım etmek isteyenler gönüllerinden kopanı bize ulaştırsın, biz de bu kardeşlerimize" diye konuştu.

MÜLTECİLERİN 'SADETTİN DEDESİ'
Mahalede başta çocuklar olmak üzere mültecilerin 'Sadettin dedesi' olarak bilindiğini söyleyen Karagöz, "Tüm ömrümü, evimi, ekmeğimi bu insanlara adadım. Öyle bir bağ kurduk ki mülteci kardeşlerimiz Sadettin dede, Sadettin baba olarak çağırırlar" dedi. Karagöz, "Bir sistem geliştirdim, bana başvuranları kayıt altında tutup tüm aileleri tanıdım. Kim nereden geldi, ne sorunu var, ihtiyacı ne? Tüm bunları sisteme girdik. Bu şekilde onların faturalarını ödeyip bir eve yerleştirmek ve bir sorun olduğunda anında çözmek kolaylaştı. Haftanın 7 günü sabah saat 10.00'dan akşam 17.00'ye kadar bu dükkanda ihtiyaç sahibi mültecileri ağırlıyorum. Yine hasta olanları tedavi ettiriyorum, aç olanlara aş, açıkta olanlara ev buluyorum. Kendi ailemden çok bu kardeşlerimizle vakit geçiriyorum. Yardım etmeye devam edeceğim, onları bırakamam, ailem gibi oldular" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek başına 7 bin mülteciye bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN