Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel ‘Çan’ gidiyor yerine ‘Minare’ geliyor

Sincan’da Paralel Yapı’nın FETÖ’ye gelir sağlamak amacıyla yıktığı Kütükçüoğlu Merkez si’nin yerine yapılan AVM’ye mahkeme kararı ile atanan kayyum heyeti, halk tarafından çanına benzetilen kuleyi kaldırarak yerine yeni minare yerleştirecek

Paralel ‘Çan’ gidiyor yerine ‘Minare’ geliyor
Sincan'da 47 yıl önce Mehmet Kütükçüoğlu isimli bir hayırsever tarafından yaptırılan Kütükçüoğlu Merkez si'nin yanında imam hatip okulu ve Kuran kursu bulunuyordu. Paralel Yapı zamanla, Kuran kursunu ve İmam Hatip Lisesi Yaptırma Derneği'ni ele geçirip adını Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Destek Derneği yaptı. Dernek üyeleri cami cemaatini ve esnafı, "Daha büyüğünü yapacağız" diye aldatarak imam hatip okulu, cami ve Kuran kursunu yıktı. Yıkımın ardından inşaat çalışmalarına başlayan Paralel Yapı'nın, "dini yapı alanıdır, amacı dışında kullanılamaz" şerhi bulunan araziye cami değil AVM yaptığı vatandaşlar tarafından fark edildi.

MİNARE GETİRİLDİ
Kaçak ve ruhsatsız olan Paralel AVM'ye yürütülen soruşturmaların ardından Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 kişilik kayyum heyeti atandı. Paralel AVM'de incelemelerde bulunan kayyum heyetinin dikkatini, Sincan halkının da tepki gösterdiği kulesine benzetilen minare çekti. Kayyum Heyeti Başkanı Cemal Toptancı, SABAH Ankara'ya verdiği röportajda kule ile ilgili olarak tepkisini dile getirdi. Toptancı "Bu camiadan bu örgütten böyle bir şey beklenmesi kadar doğal bir şey görmüyorum. Minarenin kilise çanına benzeyişi beni çok üzdü. Cami İslami mimariye sahip yeni minaresine kavuşacak" dedi.

MİNARE İÇİN TADİLAT RUHSATI BEKLENİYOR
Eski Sur Belediye Başkanı olan Cemal Toptancı "Heyet olarak imara aykırılıkları giderdik ve tadilat ruhsatının alınabilmesi için Sincan Belediyesi'ne gerekli başvuruları yaptık. Tadilat ruhsatının alınmasının ardından kilise çanı şeklindeki kulenin yerine kendi mimarimize uygun bir minare yerleştireceğiz ve camimize hak ettiği itibarı kazandıracağız" şeklinde konuştu. Toptancı ayrıca, tadilat ruhsatının alınmasının ardından mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel ‘Çan’ gidiyor yerine ‘Minare’ geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN