Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli Yasmin’in yüzü yeniden güldü

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Suriyeli Yasmin’in yüzü yeniden güldü

Henüz 17 yaşındaki Yasmin Kurdiye, savaştan ve ölümden kurtuldu ama kanser olduğunu öğrendi. Başkentte sağlığına kavuşan kadın, ’ye teşekkür etti

Yasmin Kurdiye, (17) ailesiyle birlikte ülkesindeki iç savaştan kaçarak İzmir'de bir pansiyona yerleşti. Kazançları, işleri yoktu. Pansiyonun parasını dahi ödemekte güçlük çekiyorlardı ama mutlulardı. En azından ölümden kurtulmuşlardı. Çocuklarıyla doğan her günü yaşamanın mutluluğu içindeyken uzun zamandır boğazındaki ağrılar dayanılmaz hale geldi ve genç kadın doktora giderek acı gerçeği öğrendi. Yasmin lenf bezi kanseriydi ve acilen nakil olması gerekiyordu. Bedeli binlerce dolar olan bu nakil için kara kara düşünürken 'dan bir kapı açıldı. Böylece Yasmin'in sağlık yolculuğu da başlamış oldu.

ÇOCUKLARINA SÖZ VERMİŞTİ
"Her şey aylar içerisinde gelişti" diyen Yasmin Kurdiye, yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı. Ankara'ya geldiğinde Onkoloji Hastanesi'nde Prof. Dr. Fevzi Altuntaş'la tanıştığını ve yoğun bir tedaviye başlandığını kaydeden Kurdiye, "Günler, haftalar süren tedavi süresince çocuklarıma verdiğim sözü hep aklımda tuttum. Doktorum bana, 'Umudunu ve yaşama isteğini öldürme, ona ihtiyacın var' dedi. Elimde çocuklarımın fotoğrafıyla tek başıma olduğum hastane odasında aileme kavuşacağım günü bekledim. Başarılı kemoterapinin ardından nakil oldum. Şimdi çok iyiyim, ikinci bir yaşam umudum var" dedi.

'TEŞEKKÜRLER YAŞATAN ÜLKE'
Genç kadın, "Elimde bir bilet ve adresle geldim Ankara'ya, kanserimi yenip yeni bir başlangıçla yine bir biletle evlatlarıma gideceğim. Tüm bunlar gibi şefkatli yöneticileri olan bir ülkenin varlığıyla oldu. Türk devletinin ve hekimlerinin şefkat eliyle şifa buldum. Karşılıksız, sadece insan olduğumuz için kapılarını açan bu ülke olmasaydı ölecektik. Türk devleti bize sahip çıktı, minnettarım. Koruyan, kucak açan, yaşatan 'yi dünyaya anlatacağım" ifadelerini kullandı.

500 BİN DOLARLIK 'YAŞAM' BEDELİ
Nakil ekibinin başında olan Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Onkoloji Hastanesi Kök Hücre Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, "Yurtdışında çok daha yüksek maliyetlerle, 300-500 bin dolar gibi fahiş fiyatlarla yapılan kök hücre naklini bizim ülkemiz, bakanlığımız hiç bir ücret istemeden karşılıksız yaptı. Devletimiz şefkat elini ve güler yüzünü sınırlar ötesine taşıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Yasmin’in yüzü yeniden güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN