Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 milyon euroluk lüks otomobil vurgunu

Giriş Tarihi: 19.5.2016
3 milyon euroluk lüks otomobil vurgunu

polisi, yurtdışından sahte belge ve ÖTV vurgunu ile ’ye sokulan 160 cip ve lüks otomobile el koydu. Devletin 3 milyon euro vergi kaybına uğraması yapılan operasyonla son anda engellendi

Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurtdışından 'ye sahte belgeler düzenleyerek, ÖTV sahtekarlığıyla ve 'sıfır araç' yalanı ile soktukları otomobilleri satarak devleti vergi kaybına uğratan bir şebekeyi tespit etti. Belirlenen adreslere düzenlenen eşzamanlı baskınlarda 5'i Ankara, 3'ü İstanbul olmak üzere 8 kişi gözaltına alındı. 'Lüks Otomobil Operasyonu' eş zamanlı olarak Ankara merkezli 30 ilde yapıldı. Tüm illerde yapılan operasyonda toplamda 160 jip ve lüks otomobile el konulurken Ankara emniyetinin önü araba pazarına döndü.

BİR AYAKLARI AVRUPA'DA
Şebekenin özellikle Almanya, İtalya ve Polonya'da irtibata geçtikleri kişiler üzerinden hareket ettikleri öğrenildi. Şebekenin bu kapsamda çalıntı ya da oto kiralama şirketlerince kullanılan lüks araçları hedef olarak seçtikleri belirlenirken bu araçları birkaç farklı yöntemle 'ye soktukları tespit edildi.

İNTERPOLDEN ARANIYOR
Şebekenin Türkiye'ye soktuğu araçları piyasa fiyatının bir miktar altında sattıkları belirlendi. Vurguncuların, yurtdışından aldıkları lüks araçlara çift fatura kestirmek suretiyle gümrük bedelini ucuz gösterip ÖTV kaçakçılığı yöntemiyle ülkeye soktukları anlaşıldı. Yakalanan araçların 2 tanesinin İtalya'dan çalındığı ve İnterpol tarafından arandığı tespit edildi. Yakalanan araçlardan, devletin alması gereken ÖTV'yi tahsil edemediği için de 3 milyon euro vergi kaybına uğradığı anlaşıldı. Otomobiline el konulanlar arasında başkentin ünlü işadamlarının da bulunduğu öğrenildi. Araçların, Gümrük Bakanlığı'na teslim edilerek ihale usulüyle satılacağı belirtildi.

OTO VURGUNCULARI TAKİPTE
Ankara Emniyeti 2014'te sahte belgelerle Türkiye'ye sokulan 280 lüks otomobile, 2015'te ise 86 lüks otomobile el koymuştu. Otomobil vurgunuyla devleti 7 milyon euro zarara uğratmak isteyen iki şebeke çökertilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 milyon euroluk lüks otomobil vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN