Nobellik merkez

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Nobellik merkez

Kök hücre konusunda ’yi dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokacak, kanser başta olmak üzere pek çok hastalıkla ilgili araştırmaların yapılacağı Aziz Sancar Araştırma bugün Mamak’ta törenle açılıyor

Kök Hücre Araştırma , Kanser Araştırma Merkezi ve Uygulama Hastanesi olmak üzere 3 etaptan oluşan sağlık kompleksinin ilk etabı olan "Aziz Sancar Araştırma Merkezi", bugün Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül'ün katılımı ile açılacak. Mavi Göl'ün hemen kıyısında 42 dönüm arazi üzerine inşa edilen ve yaklaşık 80 milyon TL'ye mal olan merkezde; kalıtsal genetik hastalıklardan kansere, kök hücreden şeker hastalığına kadar pek çok alanda bilimsel araştırmalar yapılacak. ABD'nin köklü üniversitesi Yale ile de ortak çalışmaların yürütüleceği merkezde dünyanın dört bir yanından gelen uzmanlar araştırma yapacak. DNA'nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar da adının verildiği merkezde bilimsel çalışmalar yürütecek. Sancar'a ait bir makam odasının da bulunacağı merkezde ayrıca Aziz Sancar Anı Odası ve kütüphane bulunacak. Merkezde çok sayıda son teknoloji ile donatılmış laboratuar bulunuyor. Projenin kalan kısmında misafir bilim insanları için de lojmanlar var.

"TÜRKİYE SINIRLARINI AŞACAK"
Açılış öncesi Merkez'in kapılarını SABAH Ankara için açan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Mamak Belediyesi bu projenin başlangıcında arsayı tahsis ederek, bu projenin Mamak'a gelmesini sağladı. İkincisi burada kurulan bir vakıf var. Bu vakfın mütevellisinde Mamak Belediyesi de bulunuyor. Çöplüğüyle anılan Mamak'la ilgili algı artık tamamen değişti. Aziz Sancar Araştırma Merkezi sınırlarını aşacak bir proje. Yale Üniversitesi ile de organize çalışılacak" dedi.

"MAMAK'TAN İNSANLIK İÇİN GÜNEŞ DOĞACAK"
Mamak'ın kök hücre ve gen araştırmaları konusunda merkez üssü olacağını belirten Başkan Akgül, "İnsanlığın geleceği kök hücre ve genler. Bunun da 'deki merkez üssü burası olacak. Gecekondu ile anılan Mamak'tan insanlık için bir güneş doğacak. Belki insanlar bazı şeylerin farkında değil ama burada yapılacak çalışmalarla insanlığın geleceğine ışık tutulacak. Bunun da Mamak'ta olması bizim için bir gurur olacak" diye konuştu. Aziz Sancar'ın isminin Mamak'ta yaşatılmasının da mutluluk verici olduğunun altını çizen Akgül, Aziz Sancar'ın da mütevelli heyetinde yer alacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobellik merkez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN