Genç sanatçılardan anlam yüklü sergi

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Genç sanatçılardan anlam yüklü sergi

“Birlikte Yaşama Kültürü” konulu 2. Genç Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi, düzenlenen ödül töreniyle CerModern’de açıldı

öncülüğünde, günümüz sanatının başlıca dinamikleri olan fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya, resim, çizim, obje vb. üretimleri, ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, yaratıcı genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini sağlamak amacıyla, "Birlikte Yaşama Kültürü" konulu "2. Genç Güncel Sanat Proje Yarışması" düzenlendi. Yarışmada, 10 ayrı esere 7 bin 500 TL başarı ödülü, 10 ayrı esere 2 bin 500 TL mansiyon, 32 eser ise sergilemeye değer bulunarak 500'er TL'lik ödülü aldı. Yarışma kapsamında öğrencilere toplam 116 bin TL'lik ödülü dağıtıldı. Ayrıca başarı ödülü ve mansiyon alan 20 öğrenciye 1 yıl geçerli olacak Müze Kartı verildi. Sanatçılara belirlenen tema kapsamında kendilerini özgürce ifade etmelerini ve bağımsızca üretmelerini sağlayan bir platform olma çabası taşıyan "2. Genç Güncel Sanat Yarışması Sergisi' 1 Haziran 2016 tarihine kadar CerModern'de görülebilecek.

HAFIZAYA DOKUNMAK / Dicle Yıldırım:
Eser, kültürel bir bellek olarak ele alınan kent olgusu ile Levantenlerin kentle olan ilişkisini konu ediniyor. Çalışma, kimlik, göç ve arada kalmışlığı anlatan sosyal bir sınıfın yaşamına odaklanmış. Aynı zamanda çalışma, belirsizlik, nostalji ve kolektif hafıza gibi kavramları içinde bütüncül olarak ele alıyor. Sanatçının esas derdi, anlatılan kentin geçmişine ait objeler ile kent dokusuna dikkat çekerek kullanılan objeler ile seyircinin belleğinde bir takım izler uyandırmayı amaçlamak. Sergide seyirciye alışmadık bir görüntü ve anlamını aramak zorunda kalacağı bir bilmece göstermek isteyen sanatçı, geçmiş ve şimdiki zamanın aralığında gün yüzüne çıkmış objelerin diliyle konuşuyor. Aynı zamanda belirsizlik ve nostalji kavramlarından hareketle hem var olan hem de yok olanı objeler üzerinden anlatmayı tercih ediyor.

ÇELİK VE YAŞAM / Can Bilen:
Benim burada yaptığım iş ile anlatmak istediğim ve kullandığım malzeme de ayırıcı, sınır, engel gibi kavramların bir araya getirilmesi ile insanların kendi alanlarını yaratma çabasıdır. Kullandığım dikenli tel sınırları belirleyen sert bir malzeme olarak karşımıza çıkan ve o sertliğin içinde ve dışında bir alan yaratan ve yalnızlaştıran bir durum söz konusu olarak aslında bir taraftan da koruma için kullanılan ve saklanılan bir yer haline getirilen alanların olduğu yerdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç sanatçılardan anlam yüklü sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN