Spor tesisi olmayan mahalle kalmayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 582 mahalle tipi , basketbolvoleybol sahasının yapımını tamamladı. 494 tesis inşa halinde

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Spor tesisi olmayan mahalle kalmayacak
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, gençlerin sporla tanışmaları ve mahallerinde spor yapabilmeleri için hayata geçirdiği ve , basketbol- voleybol sahalarından oluşan mahalle tipi spor tesislerinin sayısı her geçen gün artıyor. Söz konusu tesislerin yapımına büyük önem veren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Gençlerimiz spor yapabilsin diye tabiri caizse tesisleri onların ayaklarına götürüyoruz" diye konuştu. Bakanlık, milyonlarca gencin spor yapabileceği ve boş vakitlerini değerlendirebileceği mahalle tipi spor tesislerini Türkiye genelinde hızla yaygınlaştırıyor. Ülke genelinde 582 mahalle tipi futbol, basketbol-voleybol sahasının yapımı tamamlanırken, 494 tesisin yapımı ise hızla devam ediyor. Söz konusu tesisler de tamamlandığında ülke genelinde mahalle tipi spor tesislerinin sayısı bin 76'ya yükselecek. Mahalle Tipi Spor Tesisleri'nin yapımında bölgelerinde spor tesisi olmayan yerlere öncelik veriliyor. Bakanlık tesislerin yapımında yerel yönetimlerle birlikte çalışıyor. Belediyeler arazi tahsis ederken, bakanlık ekonomik olarak destek sağlıyor. Tesisler sayesinde aileler, çocuklarının mahallede yer alan spor tesislerinde vakit geçirmelerinden dolayı rahat oluyorlar. Güvenli bir ortamda, spor yapma imkânına kavuşan gençler de bu durumdan oldukça memnun.

"AYAKLARINA GÖTÜRÜYORUZ"
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bakanlık olarak bütün imkânları gençler için seferber ettiklerini belirterek, özellikle okul çağındaki gençlere yönelik yapılan yatırımların Türkiye'nin geleceğine çok olumlu yansımaları da beraberinde getireceğini söyledi. 14 yıldır iş başında bulunan AK Parti iktidarlarının ülke sporunda büyük bir tesisleşme hamlesine imza attığına dikkat çeken Bakan Kılıç, "Cumhuriyet döneminden bu yana ülkemizde 2002 yılına kadar bin 575 spor tesisi yapılmış. Şu anda bu sayı 3 bin 339. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2002'den sonra başlatmış olduğu, şu anda Sayın Başbakanımızın devam ettirdiği o ivme ile biz bu noktaya geldik" dedi. sporcuya geniş imkan Bakan Akif Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fiziki imkânı yapmak yeterli değil ama fiziki imkanınız olmazsa olmaz. Yani spor salonunuz, stadyumunuz, sahanız, yüzme havuzunuz olacak. Bunlar olacak ki içerideki sporcu kendini yetiştirebilsin. İçindeki sporunun kendini yetiştirmesi önemli, biz bunun için çalışıyoruz. 14 yıldır vaat ettiklerimizi yaparak bugünkü başarılarımızı elde ettik. Referansımız yaptıklarımızdır, bu yaptıklarımız da yapacaklarımızın da teminatıdır. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da her zaman ortaya koyduğu şey budur; biz yapacaklarımızı söylüyoruz. Biz bu şekilde çalışarak ve hesaplarını, kitaplarını yaparak yolumuza devam ediyoruz."

SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞECEK'
Bakan Kılıç, "Ülke genelinde sayısı bini aşacak mahalle tipi spor tesisleri, bu yatırımlar arasında ayrı bir öneme sahip. Mahalle aralarına yaptığımız içerisinde futbol, basketbol ve voleybol sahalarının bulunduğu tesisleri gençlerimiz spor yapabilsin diye tabiri caizse onların ayaklarına götürerek yapıyoruz. 'nin dört bir yanına inşa ettiğimiz bu tesisler, hem sağlıklı nesiller yetişmesinde büyük rol oynuyor hem de gençlerimizi erken yaşta sporla tanıştırarak onları kötü alışkanlıklardan koruyor" dedi. Geleceğin sporcularının yetişmesi adına tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Tesislerin yapımında yerel yönetimlerle birlikte çalışıyoruz, onlar arazi tahsisini yapıyorlar ve yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Gençlerin ve çocukların güvenli bir şekilde bu ortamlarda fiziksel aktivitelerini geliştirebilmelerini hedefliyoruz."

SPOR TESİSİ SAYISI 1076'YA ULAŞACAK
Milyonlarca gencin spor yapabileceği ve boş vakitlerini değerlendirebileceği mahalle tipi spor tesislerini genelinde yapmak için harekete geçtiklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "Geçen sene söz vermiştik; en kısa zamanda bu projeyi gerçekleştireceğiz diye. Allah'a şükür sözümüzde durduk. Kısa bir zamanda ülke genelinde bugüne kadar 582 mahalle tipi futbol, basketbol- voleybol sahasının yapımı tamamladık. 494 tesisin yapımı ise hızla devam ediyor. Söz konusu tesisler de tamamlandığında ülke genelinde mahalle tipi spor tesislerinin sayısı bin 76'ya yükselecek" şeklinde konuştu.

'GERİ DÖNÜŞLER ÇOK OLUMLU'
Mahalle arasında yapılan tesislerle ilgili çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Bakan Kılıç, "Bu tesisler sayesinde ailelerimiz, çocuklarının nerede vakit geçirdiğini biliyor. Çocuklarımız bu sayede toplum kurallarına uymayı, coşkuyu, dostluğu, birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmeyi öğreniyor. Bu tesislerde ayrıca yetenekli sporcuların ortaya çıkması için de zemin hazırlamış oluyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor tesisi olmayan mahalle kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN