Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mogan’ın kaderi yeni Bakan’da

Temizlenmeyi bekleyen Mogan Gölü iki bakan eskitti. Gözler şimdi yeni ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çevrildi. Bütçenin üstünde fiyatlar verilince ihale 1 yılda iki kez ertelenmişti

Mogan’ın kaderi yeni Bakan’da
Dönemin ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla 2014'te başlatılan Mogan Gölü temizlik çalışmaları yeni döneme girdi. Eski bakanlar Güllüce ve Fatma Güldemet Sarı'yla devam eden proje artık yeni bakan Mehmet Özhaseki'ye emanet. Projede üst düzey devlet yetkililerinin katıldığı toplantının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi protokol imzalamıştı. Kalkınma Bakanlığı da gölün temizliği ile ilgili bütçe ayırdı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Şubat olarak açıkladığı ihale tarihini önce 5 Nisan'a daha sonra da belirsiz bir tarihe erteledi. İhaleyle gölün dip çamurunun çıkartılması ve su yüzeyinin temizlenmesi amaçlanıyordu.

FİYAT YÜKSEK BULUNDU
EKAP'ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yayımlanan ihaleye çok sayıda şirket katıldı. Bakanlık, şirketlerden gelen tekliflerin proje için ayrılan bütçenin çok üstünde olması nedeniyle ihaleyi yeniden iptal etti. Şirketlerin belirlenen bütçeye kadar düşmesi beklenirken Mogan Gölü'nün temizliği ile ilgili son kararı, hazırlanan rapor doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı verecekti. Ancak 22 Mayıs'ta gerçekleştirilen AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nde Ahmet Davutoğlu Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a devretti. Oluşturulan yeni kabinede eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev aldı.

'KURBAĞALIDERE' ÖRNEĞİ
Şimdi gözler yeni Bakan Özhaseki'nin Mogan Gölü'nün temizliği ile ilgili vereceği karara çevrildi. Gölün temizliği ile ilgili yapılan ihaleye giren firmalar, belirlenen bütçenin çok üzerinde fiyat verirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın rotasını Büyükşehir Belediyesi'ne çevirdiği öğrenildi. Bakanlığın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kadıköy Kurbağalıdere'yi temizlerken kullandığı makineleri doğrudan temin yoluyla alarak Mogan Gölü'nü de temizlemek için girişimlerde bulunduğu iddia edilirken gözler yeni bakan Mehmet Özhaseki'nin vereceği karara çevrildi.

'KENT PLAJI' BURAYA YAPILABİLİR
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gölde temizlik çalışmalarının tamamlanmasının ardından "Kent Plajı"na başlanabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan’ın kaderi yeni Bakan’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN