Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bozkır yemyeşil oldu’

Gökçek, göreve başladığı ilk günden bu yana başkentte kişi başına düşen yeşil alan oranının on kat arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 29.5.2016
‘Bozkır Ankara yemyeşil oldu’
"Başkan Gökçek, Gençlerle Buluşuyor, 'yı Tartışıyor" programının üçüncü gün konusu " ve Peyzaj" oldu. Çoğunluğu Ankara'dan olan ve değişik illerden de katılım sağlayan gençler, Ankara'nın yeşil alan konusundaki çalışmalarını Başkan Gökçek'ten dinledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, göreve ilk başladığı 1994 yılında Ankara'da Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 19 park bulunduğunu, bu sayıya 374 tane daha eklediklerini belirterek, şu anda başkentin değişik bölgelerinde 393 adet parkın hizmet verdiğini anlattı.

YEŞİL ALAN 10 KAT ARTTI
Gençlerin yaşlarından dolayı daha önce görev yapan belediye başkanlarını fazla tanımadıklarını ve Ankara'nın sorunlarını bilmeklerini belirten Gökçek, "Eski Ankara'nın adı bozkır Ankara'ydı. Biz bu bozkır Ankara'yı bugün en yeşil kent merkezi haline getirdik" dedi. Gökçek şöyle konuştu: "Belediye başkanı olduğumda, kişi başına 2,08 metrekare yeşil alan düşüyordu. Şu anda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 19,61 metrekare. Belediye başkanı seçildiği 1994 yılında Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 19 park vardı. Buna 374 tane eklenerek, 393 adet parka çıkardık. Bunların 10 tanesi de rekreasyon alanı. Dünyanın belli başlı başkentlerinde rekreasyon alanları 1, bilemedin 2 tanedir."

"AVRUPALI KOMPLEKSTE"
Daha önce yurtdışından heyetler geldiğinde gezdirecek yer bulamadıkları için komplekse girdiklerini kaydeden Gökçek, "Ankara'ya konuklar geldiği 'nereyi gezdireceğiz, nereye göstereceğiz' diye komplekse girerdim. Sadece Atakule'ye çıkartırdık. Başka övüneceğimiz bir yer yoktu. Ama yeminle söylüyorum şimdi geldikleri zaman kendileri komplekse girip gidiyorlar. Avrupalısı da dahil buna. Eskiden ezilirdik, şimdi psikolojik olarak eziyoruz. Bu da bana keyif veriyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bozkır Ankara yemyeşil oldu’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN