Fırsatçıya taviz yok

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Fırsatçıya taviz yok

Ramazan arifesinde çarşı-pazar alışverişle canlanırken, fırsatçılara da göz açtırılmayacak. Fahiş fiyat zamlarıyla sofraların tadını kaçıranlara ciddi yaptırımlar gelecek

Başkentte ramazan alışverişlerinin vazgeçilmez adresi Ulus Semt Hali, iftar ve sahur sofralarını süslemek için gelen vatandaşlarla doldu taştı. SABAH olarak ramazan alışverişi için pazarları gezdik, vatandaşlardan fiyatları, satıcılardan müşteri yoğunluğunu dinledik. Sizler için pazardaki fiyatları araştırdık.

DÜŞÜK FİYATTAN HERKES MEMNUN
Ankara'nın en taze sebze, meyve, et ve balık gibi gıdalarının değişmeyen adresinde bu yıl fiyatlar yüzleri güldürüyor. Ramazan hazırlıkları kapsamında soluğu eski halde alan Ankaralılar, bütçelerini zorlamadan tüm ihtiyaçlarını alırken, pazar torbasını düşük maliyetle doldurmanın da mutluğunu yaşıyor. Harun Çelik, "30 yıldır burada esnafım ilk kez bu kadar mutlu müşteri ve bol alış veriş görüyorum. Geçen yıla göre fiyatlarda çok ciddi düşüş var, yağmurun çok olmasıyla bol olan mahsul fiyatları aşağı çekti. Her yıl olduğu gibi bu sene de ramazan alış verişi haftalar önceden başladı ancak halin en yoğun günü ramazana son 3 gün kaladır. Bu yıl en fazla karpuz, kavun ve kiraz satıyoruz. Bu ramazan vatandaş uygun fiyatla sebze ve meyveye doyacak" dedi. Hal'e tek başına ramazan alış verişine gelen 75 yaşındaki Yüksel de fiyatlardan çok memnun. Orhan dede, "Çocukluğumdan beri oruç tutarım ve her yıl ramazan alış verişi için buraya gelirim. Artık sağlık sorunlarımdan dolayı oruç tutamıyorum ancak eşim ve çocuklarım için alıyorum. Hurma vazgeçilmezimizdir. Bu sene çok mutluyum çünkü fiyatlar iyi. Hurmamı gramla değil kiloyla aldım" ifadelerini kullandı.

HAL'İN YILDIZI HURMA VE KURU MEYVE
Hal'in en fazla ilgi gören tezgahlarında hurma almak için gelenlere yetişmeye çalışan Behzat Yaşar, satışlardan yüzü gülen esnaflardan. "Bu yıl satışlardan çok memnunuz" diyen Yaşar, "Tezgahlarımızdaki yoğunlukla birlikte vatandaşın torbalarının da gitmesi çok mutlu etti. Fiyatlar vatandaşı güldürdü, bakın hurmayı 45 TL'den 30'a, cevizi geçen yıl 25'e satarken bu yıl 17 TL'ye satıyoruz. Bu ramazan gramla alış veriş bitti. Bu yıl pazarın yıldızı yine hurma ve kuru meyveler. Vatandaş en fazla hurma ve komposto için kuru meyveler alıyor. Özellikle kuru kayısı, üzüm, erik çok tercih ediliyor. Yine iftarlar için incir ve cezerye de revaçta" diye konuştu. Hal'in hatırlı kasaplarından Mücahit Arslaner-Orhan Biçer ikilisi de bu yıl Hal'de başka bir heyecan ve yoğunluk olduğunu söyledi. Arslaner, "Ankaralı hangi tezgaha yaklaşsa eli dolu ayrılıyor. Bizim ramazanda mangallık ürünlerimizin satışı düşer ancak but ve yemeklik tavuk satışlarımızda artış olur. Bu sene de iftar için aynı tercih sürüyor. Et fiyatlarının düşmesi vatandaşı rahatlattı çünkü mükemmel sofraların ana malzemesi" dedi.

KÖŞE BUCAK FİYAT DENETİMİ
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, "Ramazanda zamma geçit yok, fiyatlar aynı kalacak. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ramazan denetimlerimizi artırdık. Fırsatçı ve spekülasyoncuları köşe-bucak denetleyeceğiz. Fiyat konusunda birlik ve odalarımızla yaptığımız istişarelerin ardından yayınladığımız genelgemize uyulacak. Fiyatlarda artış kesinlikle olmayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsatçıya taviz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN