Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak yla savaş başladı

TESK, terör örgütlerinin finans kaynağı olan kaçak ile mücadeleyi öncelikli hedefleri arasına aldı

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Kaçak sigarayla savaş başladı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, suç örgütlerini finanse eden, ekonomiyi milyarlarca liralık zarara uğratan ve dürüst esnafın gelirine darbe vuran kaçak ya ilişkin uyarılarda bulundu. Terör örgütlerinin başlıca finansman kaynağı olan kaçak sigara ticaretinin boyutuna dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kaçak sigaranın boyutunu anlamak için saha araştırmaları yapılıyor. Bu araştırma sonuçlarına göre 2010 yılı başında yüzde 5'ler seviyesinde olan vergisi ödenmemiş sigara pazarı, 2010 yılı sonunda yüzde 20'ye tırmanmıştır. 2015 yılında ise iniş eğilimine giren kaçak sigara oranı maalesef halen yüzde 13 seviyesindedir. Son yıllarda yüzde 13 seviyesinden bir türlü aşağıya düşmeyen kaçak sigara yüzünden devletimiz yıllık yaklaşık 5 milyar liralık vergi kaybı yaşamaktadır" dedi.

MÜDAHALE EDİLMELİ
Ekmek kapılarının önünde tablada kaçak sigara satanlara müdahale edilmesini beklediklerini söyleyen Palandöken, "Kaçak sigara ile mücadelede Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız müthiş bir mesafe kaydetti. Önemli kazanımlar da oldu. Fakat pazar yerlerinde, sokaklarda tablalarda halen daha kaçak sigara rahatlıkla alınıyor satılıyor" diye konuştu.

TÜRKİYE SİGARA KAÇAKÇILARININ HEDEFİNDE
'nin sigara kaçakçılarının hedefindeki başlıca ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, "Son 15 günde güvenlik güçlerimiz yaptığı 10 operasyonda değeri 45 milyon lirayı geçen 12 milyon paket kaçak sigara yakaladı. Bu da gösteriyor ki, hala sigara kaçakçılarının hedefinde. Güneydoğu'dan Batı illerine yoğun bir sevkiyat var. Bu problemi bitiremediğimiz her bir gün, terör örgütlerinin menfaatine işliyor. Bu yasa dışı gelirlerle kamu düzeni bozuluyor. Dürüst esnaf iş yapamaz hale geldi. Sigara kaçakçılığıyla mücadele aralıksız devam ettiği zaman, kalıcı başarı gelecektir. Kaçak ihbarı için 136'yı çekinmeden arayın" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak sigarayla savaş başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN