Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beypazarı Kurusuna Afrika yolu göründü

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Beypazarı Kurusuna Afrika yolu göründü

Hamuruna A vitamini eklenerek protein bakımından zenginleştirilecek olan Beypazarı kurusu, Afrika’daki hastası çocuklara umut olacak. Ücretsiz gönderilecek “kuru” için ilçeye bir de tesis kurulacak

Beypazarı Meydanı'nda 2014 yılında düzenlenen Afrika Günleri'nde Beypazarı Belediyesi aynı zamanda 'in "Fatick" iliyle kardeş şehir oldu. Afrika'ya dair sorunların da tartışıldığı organizasyonda bölgenin en önemli sorunu vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen hastalığı da masaya yatırıldı. Yetkililerle yapılan görüşmelerin ardından protein bakımından oldukça zengin besin değerlerine sahip olan Beypazarı Kurusu'nun ihtiyaç sahibi Afrika ülkelerine yardım amaçlı olarak gönderilmesi kararı alındı.

TESİS KURULACAK
A vitamini içeren katkı maddeleri eklenip protein değeri biraz daha artırılarak üretilecek olan Beypazarı kurusunun numune çalışmaları tamamlanırken Büyükşehir Belediyesi ve Beypazarı Belediyesi tarafından ilçeye yakın zaman içerisinde üretim tesisi kurulacak. Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitesi'nin de içerisinde yer aldığı proje kapsamında üretilecek olan Beypazarı kurusu, başta Senegal ve Somali olmak üzere tüm Afrika ülkelerine gönderilecek.

UMUT OLACAK
Afrika'daki katarakt hastalarına Beypazarı Kurusu'nun umut olacağını belirten İlçe Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, "Beypazarı'na ait bir ürünün insan sağlığı için fayda sağlayacak olması bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Çanakkale Savaşı'nda askerlerimize protein amaçlı verilen Beypazarı kurusu, Afrika'daki ihtiyaç sahibi insanlara sağlık açısından umut olacak. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. İnşallah yakın zamanda seri üretime geçeceğiz. Karşılık beklenmeksizin yapılacak olan bu yardımlar hükümetimizin de desteği ile Afrika'ya ulaşacak" şeklinde konuştu.

HALK SAĞLIĞI UYGULAMASI
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun ise gıda zenginleştirmesinin, gıdalarda hazırlama ve saklama sırasında kayba uğrayan besin öğelerini eklemenin, yetersiz tüketimlerinden ileri gelen hastalıkları önlemek amacıyla yapılan bir halk sağlığı uygulaması olduğuna dikkat çekti. Afrika'da A vitamininden dolayı çok fazla körlük vakasına rastlandığını da belirten Coşkun, Beypazarı kurusundan A vitamini ve demir için kaynak oluşturabilecek alternatif ürün elde edileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beypazarı Kurusuna Afrika yolu göründü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN