Sure ismini kullanan marka adliyede

Başkentli bir vatandaş Mey İçki şirketine ait markanın son çıkardığı “Ala” alkol serisiyle ilgili suç duyurusu yaptı

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Sure ismini kullanan marka adliyede
Bir alkol markasının yan ürünü olarak piyasaya sürülen seriye "Ala" isminin verilmesi tepkilere neden oldu. "Dinimize saygısızlık yapılıyor, manevi değerlerimiz törpüleniyor" diyen Gökçekaya adlı başkentli bir vatandaş adliyeye giderek söz konusu ürünün toplatılması ve iptali için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DUYMAMIŞ OLAMAZ
Şikâyet dilekçesini sunduktan sonra açıklamada bulunan Gökçekaya, bir alkol ürününe dini bir ismin verilmesinin istismar olduğunu savundu. "Böyle bir skandala tahammül edemeyiz" diyen Gökçekaya, "Bugün burada ramazan ayında dinimizle dalga geçen Mey İçki Sanayii Tic. AŞ'yi şikâyet ettim. Bu şirket tarafından üretilen Y.R.'nın yan ürünü olarak çıkardığı alkol Ala Rakı, Kur'an'daki 'A'la' suremizin adını kullanmıştır. Bu isimle ülkemizde satış yapılması gerek dinimize gerekse toplumumuza karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Çünkü dinimizde Ala ismi bir sure ismidir. Kimse 'Ala' suresini duymamış olamaz ya da eğer bir ürün piyasaya sürülecek ise önce ürünün adı araştırılmalıdır" dedi.

'AMAÇLARI BÖLÜCÜLÜK MÜ?'
Gökçekaya, "Alkolün dinen yasak olduğu bir ülkede 'Ala' rakı ismiyle alkol piyasaya sürmek, milletimizi kışkırtmak ve bölmek amacına matuftur bence. Bu sebeple şüphelinin bilerek bu şekilde alkol ürününe sure ismi vererek ülkemizde satışa çıkarılmış olmasından dolayı şüpheliler hakkında soruşturma açılarak, 'Ala' rakının bu isimle satışının kaldırılmasını ve şüphelinin cezalandırılmasını talep ettim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sure ismini kullanan marka adliyede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN