Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örnek duyarlılık

Evinden kaçarak ’ya gelen ve 8 gündür kayıp olan zihinsel Arif Delikaya, sabah işe gitmekte olan Ayvaz adındaki bir genç tarafından bulunarak yetkililere teslim edildi

Giriş Tarihi: 20.6.2016
Örnek duyarlılık
İstanbul'daki evinden kaçarak 'ya gelen ve 8 gündür kayıp olan zihinsel Arif Delikaya, (50) sabah işe gitmekte olan Ayvaz adındaki bir genç tarafından bulundu. Ayvaz, kolundaki "sevgi izi" dövmesinden kayıp olduğunu belirlediği Delikaya'yı, uzun bir uğraşın ardından yetkililere teslim etmeyi başardı. İstanbul'dan Ankara'ya otobüsle geldiği belirlenen Arif Delikaya'yı sabah saat 06.00 sıralarında işe giderken Sıhhiye'de gördüğünü belirten Murat Ayvaz, kayıp zihinsel engelliyi ailesine kavuşturmak için uzun uğraşlar verdi.

"ÇARESİZCE DOLAŞIYORDU"
Murat Ayvaz şöyle konuştu: "İşe giderken Sıhhiye'de bir vatandaşın çaresiz şekilde dolaştığını gördüm. Yaklaşınca kolundaki 'sevgi izi' dövmesini fark ettim. Kayıp olduğunu anladım ve sevgi izi programının internet sitesindeki telefonunu aradım. Oradan babasının telefonunu verdiler ve 8 gündür kendisinin kayıp olduğunu söylediler. Babası, Arif'in rahatsızlığından dolayı ilaçlarını kullanmazsa beyin kanaması geçirebileceğini söyledi. Kendisine bir çay ısmarladım ve Necatibey Polis Karakolu'na götürdüm. Burada hiçbir şey yapamayacaklarını belirterek bizi bir ekip arabasıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki Kayıp Büro Amirliği'ne getirip bıraktılar. Kayıp Büro Amirliği ise, Cumhuriyet Savcısı emri olsa dahi kayıp şahsı ailesi hayatta olduğu için hiçbir yerden bir yere götüremeyeceklerini belirtiler."

ÇAY ISMARLAYIP KARNINI DOYURDU
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden çıktıktan sonra Arif'in karnını doyurup çay ısmarladığını söyleyen Ayvaz, "Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nü aradım. Hafta sonu olduğu için Sosyal Hizmetler ilçe müdürlüklerinde çalışan kimsenin olmadığını belirttiler. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nü tekrar telefonla arayınca oradan bir yetkili dönüş yapıp beni aradı, ilgileneceğini söyledi" diye konuştu.

BOYNUNA SARILIP TEŞEKKÜR ETTİ
Saray Engelsiz Yaşam Merkezi yetkilileri, Arif Delikaya'yı ailesine teslim etmek üzere aldı. Yetkili, kayıp kişinin en kısa sürede İstanbul'daki ailesine teslim edileceğini söyledi. Sorulduğunda kendisinin 6 yaşında olduğunu ifade edebilen ancak 50'li yaşlardaki Arif Demirkaya adlı zihinsel engelli vatandaş, kendisiyle yakından ilgilenen Murat Ayvaz ile vedalaşırken sarılarak teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek duyarlılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN