Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostluğumuz tarihsel

SABAH Ankara’ya konuşan Büyükelçi Gabor Kiss, ile tarihten gelen derin bir dostluğa sahip olduklarını belirterek eylülde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayacaklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 23.6.2016
Dostluğumuz tarihsel
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss: DOSTLUĞUMUZ TARİHSEL
Elçiliğin kapılarını SABAH Ankara'ya açan Gabor Kiss, önemli açıklamalarda bulundu. " dünya küresel ticaretinin tamamlayıcı halkası olacak" diyen Kiss, "'de dini ve etnik ayrılıklar sıkça kullanılıp İslam insanlık dışı eylemlerle bağdaştırılıyor. Bu kabul edilemez. Terörİslamofobi ikilisiyle algı yürütülüyor. Bir ülkenin büyük ekonomik sıçramaları görmezden gelinip kaos ülkesi olarak gösterilmesi tarihi bir yanlıştır" dedi.

TÜRK EKONOMİSİNE 'KAOS' AYARI
'de yaşanan terör saldırılarına değinerek, derin üzüntü duyduğunu belirten Büyükelçi Kiss, "Türkiye'nin ekonomik gelişimi bunlar kullanılarak baltalandığını düşünüyorum, bir türü geri dur ayarı" dedi. Kiss, "Türkiye uzun yıllardır terör ve islamofobi ile mücadele ediliyor, diğer gelişmeleri göz ardı edilip kaos ülkesi olarak lanse ediliyor. Buna katılmıyoruz, çok yanlış. Gerek İslamofobi gerekse de terör konusunda Türk hükümeti oldukça kararlı. Üstesinden geleceklerini, bu zor zamanları başarıyla atlatacaklarını biliyoruz. Öte yandan gündemdeki en önemli konu olan mülteci akının durdurulması konusunda Türkiye bir tarih yazıyor bu inkar edilemez. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki vizyon ve çalışmaları oldukça başarılı, yerinde. Göçün yönetiminde Türkiye'ye yardım edilmesi konusunda ilk desteği Macaristan Başbakanı verdi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği ve sürece dair yürütülen yanlış algı operasyonlarına da değinen Kiss, "Ancak burada güvenlik, siyaset ve ekonomiyle ilgili konular var" diye konuştu. Kiss, "Macaristan şaşmaz bir biçimde Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini destekliyor. Sadece NATO çerçevesinde değil her anlamda Türkiye ile müttefikiz ve yanındayız. Türkiye Avrupa'nın bir parçası, bunu kimse inkar edemez. Katılım sürecindeki diğer detaylar sadece bir formalite. Üyelik sürecindeki başlıklar bir an önce atılmalı. Türkiye'nin üyeliği AB'ye çok şey katacak çünkü Avrupa'da yeni bir pazar açılacak, dünya ticaretinde önemli bir rolü olan Türkiye Avrupa'yı canlandıracak. İpek yolunun ve Ortadoğu'nun istasyonlarından biri olan Türkiye AB ekonomik ağını genişletecek ve küresel ticarete büyük bir dinamik kazandıracak yüz yıldır birleşmeyen ağı tamamlayan son halka olacak" diye konuştu.

İKİLİ İLİŞKİLERDE KRİTİK AY EYLÜL
Türk-Macar ekonomik ilişkilerinde kritik bir tarihe de işaret eden Gabor Kiss, "Sayın Erdoğan'ı eylülün başında Macaristan'da ağırlayacağız. Bu ziyarette Türkiye- Macaristan yeni ekonomik işbirliği ve ortaklıklar kuracak" şeklinde konuştu. Kiss, "Bu programda üçlü bir buluşma olacak. Macaristan Cumhurbaşkanları Janos Ader ile birlikte Hırvatistan Cumhurbaşkanı da katılacak. Görüşme Türk-Macar ilişkilerine birçok yönden boyutlar kazandıracak. Dostluk ve güven artacak, ziyaret çerçevesinde çeşitli politik ve ekonomik ağırlıklı anlaşmalar yapılacak. Türk- Macar iş adamlarının da çeşitli alanlarda iş birliğine gireceklerini, bu alanda yeni yatırımların yapılacağını düşünüyoruz. Bu buluşmanın ardından Büyükelçilik olarak Türkiye'nin üç noktasına bir ziyaret düzenleyecek; Kayseri, Ankara ve İzmir. Buralardaki ticaret ve sanayi odaları işbirliğinde iş adamlarıyla bir araya geleceğiz. 420 milyon Euro'luk bir yatırım görüşmelerimiz söz konusu Türk yatırımcılarla" dedi.

TÜRK TURİZMİNE 'MACAR' DESTEĞİ
"Kültürel işbirliğimiz ilişkilerimizin üçüncü ayağını oluşturuyor" diyen Büyükelçi Kiss, Türk turizmine karşı terörle zarar verilmeye çalışılmasında Macar halkının oyuna gelmediğini söyledi. Büyükelçi Gabor Kiss, "Geçen sene Türkiye'ye gelen Macar turist sayısı 100 bin. Kültürel bağlarımızı daha da kuvvetlendirmek için Macaristan'da bulunan Osmanlı ve Türk hatıratlarını, tarihi eserlerini restore ettiriyoruz. Şu anda TİKA ile ortaklaşa Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi ve Zigetvar'da Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu türbenin yerinin bulunmasına yönelik araştırmalarımız sürüyor" diye konuştu.

'HERKES KENDİ İŞİNE BAKSIN'
Geçtiğimiz haftalarda yaşanan büyükelçiler krizi hakkında da konuşan Kiss, "Diğer ülkelerin bağlı olarak çalıştıkları ülkelerin iç siyasetine müdahale etmeleri ya da taraf olmalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostluğumuz tarihsel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN