Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuğuların Dönüşü raflarda

Taşkın Konuralp’in Beloya Berioza serisinin ikinci kitabı yayımlandı. “Kuğuların Dönüşü” adlı kitapta ’deki sol hareketlere sorular yöneltiliyor

Giriş Tarihi: 23.6.2016
Kuğuların Dönüşü raflarda
Yazar Taşkın Konuralp, serinin ilk kitabı olan Hüzün Yoldaşım'dan sonra ikinci kitap olan Kuğuların Dönüşü'nü okurlarıyla buluşturdu. Bir anlamda tarihin sorgulandığı kitapta yazar, kahramanların gözünden Sovyet yönetimini ve aynı dönemde Türkiye'deki sol hareketi sorgulayarak yorumluyor.

BİTMEYEN DRAM
Doğu Bloku olarak adlandırılan coğrafyada uygulanan rejimin ve ekonomik çöküntünün insanları sürüklediği çaresizlik ile birlikte genç kızların o günlerde akın akın Türkiye'ye geldiğini ifade eden Konuralp, "Ailelerinin yaşamakta olduğu ekonomik bunalımı bir nebze de olsa hafifletmek için adeta kendilerini feda ediyorlardı... Bu roman işte o sürecin Türkiye tanıklığını yapmakta ve aynı zamanda tarih belleğine düşülen bir belge özelliği de taşımaktadır" dedi. Taşkın Konuralp, kitapta anlatılan dönemle ilgili daha sonra şunları söyledi: "Sosyalizm uygulamasının başı ve sonu trajiktir. En çok da kadınlar nasibini almıştır yaşanan acılardan. Özellikle SSCB yönetiminden beslenmiş, o dirimle ahkâm kesmiş (yaşayan, yaşamayan) dünya (sol) entelektüellerinin, o gencecik, yüce ruhlu güzel kızlara kocaman bir özür borcu vardır. Temenni ediyorum ki benzer trajediler bir daha yaşanmasın, benzer insanlık dışı olaylara tarih bir daha tanık olmasın."

Mehmet Ali POLAT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuğuların Dönüşü raflarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN