yla kabuğunu kırdı

Küçük yaşlardan itibaren sanata gönül veren kabuğu oyma sanatçısı Hamit Hayran, yumurtalardan şaheserler ortaya çıkarıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Yumurtayla kabuğunu kırdı
kabuğu oyma sanatçısı Hamit Hayran, (60) 26 senedir Hint bülbülünden deve kuşu yumurtasına kadar farklı ebatlardaki yumurtaları büyük bir emekle işliyor. 54 senedir sanatın farklı dallarıyla uğraşan Hayran, daha önce yaptığı sanatsal çalışmaların içindeki duyguların en güzelini yumurta kabuğu oymacılığında tattığını söyledi. Hayran, "Yumurta kabuğu oyma sanatı ruhen ve bedenen yapılan sanatsal çalışmalarda çok duygulu bir sanat dalı" dedi.

"İPEK YOLU SANATIMA YÖN VERDİ"
'de bu sanatı ilk icra eden sanatçı olan Hayran, bu sanata nasıl başladığını şöyle anlattı: "Sanatın inceliği olan büyüklerimizden öğrendiğimiz bu güzel sanata baba mesleği olan ağaç oymacılığı, ağaç kakma sanatı ile başladım. Gölbaşı'nın balçık çamuru meşhurdur. Bu çamurla tanışarak heykeltraş, resimle devam ettik. Zaten Gölbaşı, İpek Yolu üzerinde olduğu için buradaki duygular hem sanata hem bana güzel bir yön vermiş oldu. 1990 yılında yumurta kabuğu oyma sanatına başladım. O tarihte bambaşka duygular, daha önceki yaşadığım sanatsal çalışmaların içinde en güzelini bunda tattım. Yumurtanın bana ve insanlığa vereceği haz ve duygular sanatsal ötede. Ruhen ve bedenen sanatsal çalışmalarda çok duygulu bir sanat dalı." Kişiye özel çalışmalar da yaptığını belirten Hayran, "Önce kağıda nakşederim. Ölçüler dahilinde yumurta üzerine çizerim. Oyma, kesme sonra gelir" dedi.

HER YUMURTA İÇİN AYRI UÇ KULLANIYOR
Kesme işleminde, diş laboratuvarlarında kullanılan 35 bin devirli mikro motor kullandığını ifade eden Hayran, "Dişçilerin kullanmış olduğu özel alev uçları kullanıyoruz, her yumurtaya da ayrı ayrı uçlarla çalışmak durumundayız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumurtayla kabuğunu kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN