Tatiliniz kâbusa dönüşmesin!

Giriş Tarihi: 1.7.2016
Tatiliniz kâbusa dönüşmesin!

Oto Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yollara düşecek olan binlerce başkentliyi, araçlarına bakım yapmaları konusunda uyardı

Bayrama günler kala 9 günlük tatili fırsata çevirmek için yüz binlerce lı yollara koyulacak. Bu yolculukların tatili kâbusa döndürmemesi için Ankara Oto Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu, başkentlilere bazı uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Araç bakımının hayati önem taşıdığını belirten Arslanoğlu, "İyi bir araç bakımı hem hem yakıt tasarrufu sağlar" dedi.

YOLLARDA MAĞDUR OLMAYIN
Uzun mesafe yolculuk kavramının 100 kilometreden sonraki mesafeler için kullandıklarını söyleyen Arslanoğlu, "Ankara ve civarı, günü birlik gidilip gelinecek 100 kilometreden kısa mesafelere kısa yolculuk diyoruz. Bu ifadeleri kullanımındaki en önemli nokta araçlara müdahale şansıdır. Örneğin, 50 kilometrelik mesafelerde sıkıntı yaşadığınız zaman Ankara'dan anında bir müdahale edebiliriz. Ama bir uzun yolculukta, şehir dışında size yardım edecek, aracınıza müdahale edebilecek herhangi bir tanıdık oto sanayici esnafınız yok. Genelde o şehirlerde ve o zamanlarda yetkili servisler kapalı oluyor. Onların yerine acil servisler var. Buralarda da tıpkı acildeki doktorlar gibi ufak bir müdahalede bulunuyor, durum ağırsa 10 gün sonra gelin, ustamız yok, parçası yok gibi sözlerle öteliyor. Bu da sizin yolda mağdur olmanıza sebebiyet veriyor" dedi.

FRENLERİ KONTROL EDİN
Arslanoğlu, mevsim itibariyle havaların sıcak olduğunu bu yüzden de güvenli sürüş için araç lastiklerinin ön plana çıktığını ifade ederek, "Halen kışlık lastikleriyle gezen araçlar var. Lastiklerin dişleri olabilir ama kauçuk bölümünü kaybettiği zaman ani frenlerde kaydırmayı daha fazla yapar. Bu yüzden kullanım süresi dolmuş veya çatlak lastiklerin değiştirilmesi, lastik havalarının kontrol edilmesi gerekir. Bu tür lastik problemleri de daha çok kış ve yazın gerçekleşiyor. Eğer aracın rot ayarı bozuk ise ve frenlerinde sıkıntı var ise; frene bastığın zaman araç ya sola ya sağa çeker. Bu yüzden rot ayarları da önemli. Bunun yanında frenlerin de kontrol edilmesi gerekir. Fren hortumları kontrol edilmeli, fren baltaları bittiyse değiştirilmeli. Çünkü kazaların sebepleri genelde fren ve lastik nedenli oluyor"şeklinde konuştu.

SICAK HAVALARDA HARARETE DİKKAT!
Araçların can taşıdığı için bakımlarının her zaman önemli olduğunu belirten Arslanoğlu, "Özellikle, uzun yola gideceğimiz yolculukların kabusa dönüşmemesi için ayrıca bakımlarını yaptırmak çok önemli. Özellikle araçların su ve yağ bakımı yapılmalıdır. Eğer araçlarda su ve yağ sıkıntısı varsa ve havalar da sıcaksa; zaten mevsim itibariyle havalar da sıcak, hararet yapar. Hararet yapan araç da rekteviye ister. Bunlara da etmezse araç yolda kalır ve 10 liralık masraf 100 liraya çıkar" diye konuştu.

ZAMAN VE YAKIT TASARRUFU SAĞLAR
Far ayarlarının gece sürüşleri için çok hayati önem taşıdığını vurgulayan Arslanoğlu, "Yanlış ayarlanmış veya kontrol ettirilmemiş farlar, kazaya sebebiyet verir. Far ayarlarımızı yaptırmamız, en azından kontrol ettirmemiz lazım. Tatil yoluna çıktığımız vakit kişi sayısı fazla olduğu için aracın ön taraf biraz yukarı kalıyor ve far ayarında kaymalar oluyor. Sonuç olarak rahat ve sorunsuz bir yolculuk için tatilinizin kaos ve kabusa dönmemesi adına uzun yolculuğa çıkmadan önce araç bakımlarının yapılması çok önemli bir husustur. Üstelik bakımlar düzgün yapıldığı taktirde araçtakiler hem zaman hem yakıt tasarrufu sağlar" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatiliniz kâbusa dönüşmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN