Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşama ikinci bir şans

Çeşitli nedenlerle hüküm giymiş 13-18 yaş arasındaki 121 erkek çocuğu, Sincan’daki Çocuk Eğitimevi’nde topluma yararlı bireyler olarak devam etmek için mücadele veriyor

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Yaşama ikinci bir şans
Hayatımızın en unutulmaz evrelerindendir çocuk, gençlik dönemi... Ailemizle, arkadaşlarımızla, bize özel olan pek çok anıyla, yaş aldığımız her an, geçmişi hatırlarız. Ancak pek çoğumuzun şansına sahip olmayanları çoğu aklımıza getirmeyiz bile. Onlardan bazıları da çocuk mahkumlar... İşte bu mahkumlardan 121'i Adalet Bakanlığı'na bağlı Çocuk Eğitimevi'nde yaşıyor. Suça sürüklenen çocukların toplumla yeniden bütünleştirilmesi ve topluma yararlı bireyler olmaları amacıyla kurum içi ve kurum dışı sosyal-kültürel faaliyetler uygulanıyor. Bu uygulamaların içinde müze gezilerinden sergi ziyaretlerine, tiyatro-sinema gösterimlerinden, -basketbol maçlarına kadar pek çok faaliyet var. Ankara Sincan'daki çocuk eğitimevi, 13-18 yaş arası hükümlü 121 erkek çocuğun yaşadığı bir yer. Hükümlü çocuklar, 21 yaşına gelene kadar psiko-sosyal ve eğitim faaliyetlerinin yapıldığı bu yerde kalabiliyor. Ankara Çocuk Eğitimevi'nin, kütüphanelerinden, spor salonlarına, eğitim aldıkları sınıflardan, sosyal faaliyet odalarına kadar her bölümü fazlasıyla gelişmiş. Ankara Çocuk Eğitimevi'nde 2015'ten bu yana eğitim faaliyetleri kapsamında okuma-yazma kursundan, bilgisayar kullanımına, berberlikten, bahçe bakımına, enstrüman derslerinden, yaş pasta yapımına kadar 32 kurs açılmış ve 271 çocuğun da bu kurslara katılımı sağlanmış. Kursları tamamlayarak sertifikalarını alan çocuk sayısı ise 66. Eğitimevindeki çocuklardan üçü örgün lise eğitimine, biri de üniversiteye devam ediyor. Sabahları okullarına gidip, ders saatlerinden sonra kuruma dönen çocukların yanı sıra, 20 çocuk da mesleki çıraklık eğitimlerine devam ediyor. Bunlar hem mobilya ve metal iş kollarında stajlarını yapıyor, hem de para kazanıyor.

Dini eğitim de alıyorlar
İsteyen hükümlü çocuklara eğitimevi yönetimince, kurumdaki mescit ve dersanede dini eğitim veriliyor. Çocuklar günlük aktivitelerin arasında kadrolu din görevlilerince verilen eğitimlerle Kuran okumayı öğreniyor.

Gençlerden bir çoğu ilk kez tanıştıkları bilardoyu çok sevdiklerini belirtiyor. Eğitimevindeki bilardo maçları çekişmeli geçiyor.

Küçük bir dikiş atölyesi bulunan eğitimevinde, hükümlü çocukların peluş oyuncaklar ürettikleri bir bölüm de var.

Ahşap atölyesinde hocalarının himayesinde yeteneklerini keşfetme imkanı bulan gençler, model gemi, uçak yapıyor. Zaman zaman kuş kafesleri de yapan gençler, yaptıkları tüm eserlere çeşitli etkinliklerde yaptıkları ürünleri sergiliyor.

YARIN:
Ankara Kadın Kapalı İnfaz Kurumu

KUTUP DALGAKIRAN - YAĞMUR DİNÇ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşama ikinci bir şans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN