Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze gibi eğitim yuvası

’den Work School’a katılan tek okul olan Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi, görenleri hem şaşırtıyor hem de meraklandırıyor

Müze gibi eğitim yuvası
Geçmişten bugüne birçok ünlü ismi sıralarından mezun etmiş tarihi lise, hem başarısı hem de özgün eğitim anlayışıyla adını hafızalara kazımaya hazırlanıyor. Bilim, sanat ve kültürü bir araya getirerek, okul koridorlarını müze ve laboratuarlara çeviren lisede öğrenciler, tarih dersini dünyanın en eski ve ilk kaynaklarından oluşan müzede işlerken, laboratuara girip deneyler yapıyor, ardından da tuvalin başına geçip bir birinden güzel boyalarla yeteneklerini sergiliyor.

HER DERSİ MÜZEDE İŞLİYORLAR
Hemen her alanını tarih ve kültürle yeniden inşa edilmiş okulun kapılarını SABAH Ankara'ya açan Okul Müdürü Huriye Can Eser, eğitime kazandırdıkları yenilikleri anlattı. "Burada ülkenin geleceği olan gençler onlarca marifetle eğitiliyor" diyen Eser, 900'ü aşkın öğrencimizi üniversiteye hazırlamak misyonuyla yola çıkan okulumuz, diğer okullardan farklı olarak sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel yönden de öğrencilerine değerler katıyor. Ankara'nın en eski liselerinden biriyiz, 1978 yılında hizmete girmiş ve çok sayıda ünlü siyasetçiyi de yetiştirmiş bir lisedir burası. 2010 yılında Aysel Yücetürk hayırseverimizin desteğiyle okulun yenilemesiyle isim değişikliği yapıldı ve bugünkü adı aldı okulumuz. Birçok devlet okulunda olmayan imkânlara sahip, müzik sınıfından resim atölyesine, tarih müzesi, Proje odası, sanat odaları ve bilimsel araştıra laboratuarlarıyla her konuda üst düzey standartlara sahip. Her dersin müzede işlenip, pratiğin temel metot seçildiği bir okul" dedi.

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER
Yönetici olarak temel hedefini, "Ülkemizi yönetecek gençlerimizi en sevdikleri işlerde en başarılı bir biçimde yetiştirip her türlü donanımla bu sıralardan mezun etmek" olarak özetleyen Eser, "Buradan mezun olan bir öğrenci en az bir müzik aleti çalıp, bir sporu profesyonel yapıyor. Bunun yanında iyi bir akademik başarı ve yanın da kültürel hobiler edindiriyoruz. Öğrencilerimiz kendi eserlerini açtıkları sergilerde sergiliyorlar. Şu anda birçok lisede kapanan yabancı dil sınıfı açıyoruz, hazırlıklarımızı tamamladık. Öte yandan büyük bir müjde daha; okulumuz 'yi yurt dışında temsil edecek. 'de Work School'a (dünya okullar forumu) kabul edilen tek Türk okulu. Bu yıl Japonya'da yapılacak bu forumda ülkeler belirli bir konu çerçevesinde kendi ülkelerini tanıtıyorlar. Aslında bir nevi kültür elçiliği yapıyoruz şu anda 'deki tek okuluz. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde atılan adımlarla birlikte okulumuz dünyanın farklı ülkelerinde müze oluşturma konusunda örnek oldu. Birçok ülke bizden esinlenerek ve desteğimizle okul bünyelerinde üze oluşturdu. Hem akademik hem de diğer başarılarımız artarak devam edecek" diye konuştu.

ONLARCA MARİFETLE MEZUN OLUYORLAR
"Öğrenciler müzede okuduklarını öğreniyor kendi icatları için ışık buluyorlar" diyen Eser, "Okul eğitim müzemiz Türkiye'nin en eski eser ve yazmalarına, alanında ilk olan eserleri barındıran bir müze. Yine fen, müzik vs. bütün alanlarda ilgili bölümleri var. Öğrencilerimiz burada ders yaparken o dönemin eşyalarını derste adı geçen eserleri inceleyerek öğreniyor. Osmanlı tarihini en eski el yazmalarından bizzat okuyarak öğreniyorlar. Biz burada uygulamalı eğitimi hayata geçirmiş bir liseyiz, yaşayarak öğrenme modelini başarıyla uyguluyoruz. Müzemizde, el yazması Kuran, 1800'lü yıllara ait bakır kaplar, Edison'un ilk eserleri, ilk fotoğraf makineleri, gramofonlar var. Öte yandan her öğrenci onlarca marifetle mezun oluyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze gibi eğitim yuvası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN