Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cezaevinin maskotu Pegasus

Çevreci bir cezaevi olarak bilinen Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlüler tarafından meyve ve tarla ı yapılıyor Diğer bir doğa dostu Şaşmaz’daki cezaevinde ise bir de at çiftliği var. Çiftliğin yeni gözdesi bir ay önce dünyaya gelen Pegasus isimli tay...

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Açık cezaevinin maskotu Pegasus
Sincan Ceza İnfaz Kurumu, 10 yıl önce kurulan kampusuyla hükümlüleri barındırmak, ıslah etmenin yanı sıra bir meslek öğretmelerini sağlamak ve topluma kazandırmak için de hizmet veriyor. Kurumun kapasitesi 525 kişi. Hükümlü Yaşam Alanı 1'de 10 kişilik 52 oda var. Yaşam Alanı 2 ise 200 hükümlünün barınabileceği şekilde düzenlenerek ihtiyaca cevap verilmeye çalışıyor.

20 BİN EKMEK ÜRE TİLİYOR
Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'nda bulunan 9 ceza infaz kurumu ile Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumları'nın üç öğün yemekleri, kurumun mutfağında günlük ortalama 10 bin kişilik olarak hazırlanıyor. Ekmek ihtiyacı da kurum bünyesindeki fırından karşılanıyor. Fırında ortalama günlük 20 bin ekmek üretiliyor. Kurumda bulunan su arıtma sistemi sayesinde arazide açılan kuyulardan elde elden sular arıtılarak içme suyu olarak kampusa veriliyor. Ayrıca, atık su arıtma tesisinde kirli atık sular filtre edilip arıtıldıktan sonra buradan elde edilen su, kampusta ağaç ve çimlerin sulanmasında kullanılarak önemli ölçüde su tasarrufu sağlanıyor.

AT ÇİFTLİĞİ VAR
Ankara Şaşmaz'da bulunan Ankara Açık Cezaevi ise 15 bin metrekaresini hükümlülerin kullanabildiği, ağaçların arasında bir cezaevi. Dış güvenliğin olmadığı cezaevinde futbol, basketbol ve voleybol sahası var. Adalet Bakanlığı'nın matbaa işleri de burada yapılıyor. Cezaevi bünyesinde bir de bakımını mahkumların yaptığı küçük bir at çiftliği de var. Arap, İngiliz ve Pony cinsi atların bulunduğu bölgede bir de piknik alanı bulunuyor. Bir ay önce doğan ve adı Pegasus olan tay ise şimdiden cezaevinin maskotu oldu.

110 DEKARDA TARIM
Kurumun İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde, mobilya, tekstil, fırın, oto bakım, oto yıkama, , kuaför, fotoğraf, takı tasarımı ve inşaat atölyesi olmak üzere toplam 10 atölye bulunuyor. Tekstil atölyesinde çeşitli hastane tekstili ve iş elbisesi üretiliyor. Tarım atölyesi, toplam 110 dekar alanda sebze, meyve ve tarla tarımı yapılıyor.

KUTUP DALGAKIRAN - YAĞMUR DİNÇ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açık cezaevinin maskotu Pegasus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN