Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsan fotoğrafçılık

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Korsan fotoğrafçılık

sezonunun açılmasıyla birlikte fotoğrafçılık sektörünün korsan fotoğrafçılar sebebiyle sıkıntılı günlerden geçtiğini söyleyen Gündoğdu, “Düğün salonları da bu korsanlara çanak tutuyor” dedi

sezonunun açılmasıyla birlikte parklara, sokaklara korsan fotoğrafçılar akın etmesi üzerine Fotoğrafçılar Odası, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile birlikte harekete geçme kararı aldı. Kayıt dışı çalışan fotoğrafçılara sıkı denetim uygulanacağını belirten Ankara Fotoğrafçılar Odası Başkanı Feyzi Gündoğdu, "Biz devletin birçok kurumuna vergi veriyoruz. Korsan fotoğrafçılar, vergi, sigorta, bağkur, dükkan kirası ödemedikleri için fotoğraf çekimlerini çok daha ucuza yapıyorlar, paralarının büyük kısmını da internet üzerinden reklamlara harcıyorlar. Biz aldığımız paralarla maliyeti zor kurtarırız, onlar parayı alır gider" açıklamasında bulundu. Başkan Gündoğdu düğün salonlarının korsan fotoğrafçılara çanak tuttuğunun altını çizerek, "Fotoğraf çekimi, araba süslenmesi, gelinliğin kiralanması, düğün pastası alınması gibi düğün sahibinin ait olan ve onların insiyatifine bağlı işlerde düğün salonları araya girerek "fotoğrafı biz çekiyor, arabayı da biz süslüyoruz" diyor. Bu işlerde çalışanlar da işinde profesyonel olmayan kayıt dışı işçiler. Düğün salonlarının yüzde 80'i böyle yapıyor. Fotoğraf için düğün salonu ile anlaşanların çoğundan görüntü yok, ses yok, fotoğraf karanlık diye şikayet geliyor. Geçen bir mağdur vatandaş gidip bu şikayetlerini düğün salonuna iletmiş, "gelinlikleri tekrar giyin size bir daha düğün yapalım" demişler" diye konuştu. Artık gelişen teknolojiyle birlikte "Drone" isimli kameraların hayatımıza girdiğini hatırlatan Gündoğdu, "Bunlar aynı zamanda yanlış kullanımlarda çok tehlikeli hale gelebiliyor. Bu yüzden bunları kullanmak için Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden veya bazı kurslardan kullanıcı belgesi almak gerekiyor. Çünkü kullanıcı belgesi olmayan fotoğrafçılar damadın, gelinin kafaya göze patlatıyorlar droneları, ondan sonra düğün bitiyor. Drone helikopter sistemleri kullanmayı bilmeyenler, helikopteri damadın ya da gelinin yüzüne düşürüyor. Bu yüzden kullanıcı belgesi olmayanların droneları kullanması yasaklandı ama şimdi çoluk çocuk kullanıyor. Prosedürlere uymak lazım" dedi.

SANAT İCRA EDİYORUZ
Fotoğrafçıların şipşakçı gibi ifadelerle küçümsenmesinden de yakınan Gündoğdu, "Mesela, altı üstü bir kağıt parçası denilen bir vesikalık fotoğraf vatandaşı mağdur edebilir. Doğru çekilmeyen bir vesikalık yurtdışına çıkmanızı engelleyebilir. Ama bu işe yıllarını vermiş olan biz çektiğimiz görüntünün nasıl çıkacağını, fotoğrafın tonunun nasıl olacağını daha fotoğraf basılmadan biliyoruz. Fotoğraf ciddi anlamda kalifiyeli işçigerektiren bir meslek. O kadar basit değil, biz sanatçıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan fotoğrafçılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN