Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Midas’ın kulakları haberinde

Polatlı’da yer alan Gordion Müzesi’nde 2013 yılından beri devam eden onarım ve düzenleme çalışmaları tamamlandı. Bakanlıktan gelecek talimat sonucunda müze yeniden kapılarını ziyarete açacak

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Midas’ın kulakları açılış haberinde
'nın Polatlı ilçesindeki Yassıhöyük Köyü'nde yer alan Gordion'da, 28 Kasım 2013 tarihinde başlayan "Gordion Müzesi Onarımı, Teşhir Tanzimi ve Ören Yeri Düzenlemesi" uygulama çalışmaları tamamlandı. Çalışmaların tamamlanması üzerine Polatlı halkı, bölge için büyük turizm potansiyelini barındıran Gordion Müzesi'nin ı için geri sayıma geçti.

AÇILIŞ TÖRENİ YAPILACAK
2012 yılında UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına İlişkin Sözleşme gereğince geçici listeye eklenmesiyle de adını duyuran "Gordion Antik Kenti"nde bulunan "Gordion Müzesi"nin onarımı ve çevre düzenlenmesi tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelecek talimatla birlikte gerçekleştirilecek olan bir açılış töreniyle müze ziyaretçilere açılacak.

ESERLER 3 DÖNEME AİT
Gordion Müzesi'nde kronolojik bir sergileme sunularak her dönem karakteristik örneklerle temsil edilecek. Üç vitrinde eski Tunç Devri eserleri, bunu takiben Kral Midas ile son bulan Erken Frig Dönemi'ne ait eserler yer alacak. Bu eserler içinde ise Erken Demir Çağı'na ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağı'na ait demir aletler, tekstil üretim aletleri sergilenecek. Panoramik vitrin içinde M.Ö. 700 yıllarına tarihlenen tahrip katına ait tipik bir yapı yer alacak. Yeni salonun geri kalan kısmında, M.Ö. 6 - M.S. 4. yüzyıla ait ithal edilmiş Yunan seramiği, Hellenistik Çağ ve Roma Dönemi'ne ait malzemeler sergilenecek. Son bölümde ise ziyaretçiler Gordion'da ele geçen mühür ve sikke örneklerini izleme imkânı bulacaklar. Kazıların 1901'de başladığı Gordion'da bulunan lar İstanbul Arkeoloji, Ankara Anadolu Medeniyetleri ve ören yerindeki müzede korunuyor.

BAŞKENTİN TARİHİ İÇİN ÖNEM TAŞIYOR
Bölgede yapılan kazılarda elde edilen eserler Ankara'nın tarihinin M.Ö. 8. yüzyılın ortalarına kadar uzandığını gösteriyor. Kent en parlak dönemini M.Ö.
725 ve 675 yılları arasında yaşadı. "Kulakları ile ünlü" Kral Midas burada yaşadı. Kentin günlük dilde kullanılan bir ünü de "düğümünden" geliyor. Büyük İskender Persleri yenip Gordion'u bağımsızlığına kavuşturmuştu. İskender M.Ö. 333'de kışı Gordion'da geçirdiği sırada Gordion'un bağladığı düğümü kılıcı ile keserek çözmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Midas’ın kulakları açılış haberinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN