Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğumda ezber bozacak dev proje

Sağlık Bakanlığı’nın normal doğumu artırmak amacıyla hayata geçirdiği projeyle başkentin ilk “anne dostu” hastaneleri iki ilçede faaliyete başladı

Doğumda ezber bozacak dev proje
Sağlık Bakanlığı tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastaların güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Ankara'nın ilk "Anne Dostu Hastaneleri" Polatlı ve Beypazarı'nda açıldı. Teori ve pratiğin bir araya geldiği bu hastanelerde artık anne adayları doğumhanelerde değil özel doğum odalarında bebeklerini dünyaya getirecek. Projenin detaylarını SABAH Ankara'yla paylaşan Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Kotanoğlu, 'de pilot olarak başlayan projenin ilk ürünlerini başkentte olduğunu söyledi.

ÖZEL ODALAR AÇILDI
Proje ile normal doğumu özendirecek ortamlar oluşturmayı hedeflediklerini belirten Kotanoğlu, "Tohumları 2011'de Bakanlığımızca atılan projemiz 2016 başlarında meyvelerini verdi, başkentte iki hastanemiz gerekli standart ve kriterlerini tamamlayarak sertifikalandırıldı. Yenimahalle Hastanemiz de yakında bu unvana kavuşacak. Anne sağlığı hizmetlerinin nitelik ve niceliğini artırarak kaliteli ve güvenli normal doğumları yaygınlaştırmak amacıyla yola çıkılan bu proje ile 'de doğum uluslararası standart kazandı" dedi. Fiziksel alanlarda yapılan ek çalışmalarla birlikte adeta bir devrim yaşayan devlet hastanelerimizin doğum imkânları yüksek standartlı özel odalarla donatıldı. Artık anne adayları "gebe bilgilendirme sınıfları" ile başlayan süreci danışma, destek ve nihayet anne dostu ünitelerde gerçekleştirilecek doğumlarla tamamlayacak. Türkiye'de sayılı hastaneler bu unvanı aldı. Başkentte de iki hastanemiz gerekli şart ve belgeleri yerine getirdiği için bu unvana layık görüldü" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğumda ezber bozacak dev proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN