Mogan Gölü yeniden doğacak

Metan gazı patlaması ve pis kokularla birlikte can çeken Mogan Gölü için yeniden start verildi. Mogan, özel tekniklerin uygulanacağı büyük tarama gemileriyle 480 günde temizlenecek

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Mogan Gölü yeniden doğacak
İçerisinde barındırdığı sucul ekosistem ve onlarca türle birlikte adeta bir tabiat harikası olmasına rağmen yıllardır çözülemeyen kirlilik sorunuyla büyük bir sorununa dönüşen Mogan Gölü için devlet yeniden düğmeye bastı. Gölün tamamen temizlenmesi ve eski doğal konumuna döndürülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma bakanlıkları güç birliğine gitti. İki bakanlık belediyelerle birlikte "Mogan'ı kurtarma" protokolü imzaladı.

480 GÜNDE ARINDI RILACAK
Mogan'ı Ankaralılara kazandıracak protokol dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Bakan Mehmet Özhaseki, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın katıldığı toplantıda imzalandı. Toplantı salonuna gölün kirlilik sorunuyla ilgili haber ve çalışmaları içeren kalın bir dosya ile gelen Bakan Mehmet Özhaseki, Mogan'ın 3 aylık ön çalışmayla birlikte toplam 480 gün (16 ay) içerisinde arındırılacağını söyledi. Özhaseki, "Ankara için önemli bir günü yaşıyoruz. Yıllarca takip ettiğim, çok üzüldüğüm bu göl için artık başlangıç zamanı. İki bakanlık ve belediyelerimizle güçlerimizi birleştirdik, bir anlaşma içine girdik. Mogan'dan dönüş yok, temizlenecek. Burada daha önce çok sayıda çalışma yapılmış, belki onlarca kez adım atılmış. Büyük ihaleler ve bütçeler ayrılmış ancak Mogan kirinden arındırılamamış. Şu anda kirlilik yüzde 60 oranında. Ağırlığı kıyılarda olmak üzere genellinde 50 santimlik kirlilik söz konusu. Mogan'ı içindeki canlılarla birlikte yok eden mikroplardan arındıracağız. Bunu da Türkiye'de ilk kez uygulanacak yöntemle yapacağız" dedi.

SAZLIK ALAN KORUNACAK
Bakan Özhaseki, "Çıkan çamurları sıvısını dışarı verene kadar bekleteceğiz. Yüzde 50 kuruma gerçekleştikten sonra bu malzemeyi gübre olarak kullanacağız. Sazlık alanı olduğu gibi koruyacağız bu konuda kimsenin endesi olmasın. 30 yılda oluşmuş bu kirliliğin tekrar oluşmaması için de özel çalışmalar yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, "Öncelikle 2 tarama gemisini bölgeye monte edeceğiz ardından çıkan malzemeyi taşıyıcı dubalarla yükleme ekskavatörü aracılığıyla taşıyacağız. Bu operasyon birçok iş makinesinin katılacağı devasa çalışmalarla gerçekleştirilecek" diye konuştu.

'ŞENLİK YERİ GİBİ OLACAK'
Toplantıda "Bugün Mogan'ın doğum günü" şeklinde konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay da kürek yarışı ve su sporlarıyla şenlik yeri olan eski Mogan'ın yeniden canlanacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan Gölü yeniden doğacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN