Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Direnişin gururu kahraman kazan

Giriş Tarihi: 18.7.2016
Direnişin gururu kahraman kazan
İlk sivil direnişin olduğu Kazan'da ve darbecilerin kalesi olan Akıncı Kışlası'nı 8 bin kişiyle basarak F-16'ların önüne yatan kahraman ilçe halkı 7 şehit verdi

İlçenin adına "Kahraman" sıfatının eklenmesi talep edilirken, Belediye Başkanı Ertürk, kışla önüne "Demokrasi ve Özgürlük Anıtı" dikeceğini söyledi

FETÖ'cü askerlerin 15 Temmuz sindeki darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Esenboğa Havalimanı'na doğru otobüslerle yola koyulan binlerce Kazanlı, Ankara'yı bombalayan F-16'ların Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden kalktığını görünce rotasını o noktaya doğru çevirdi. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bazı Kazanlılar kendileri için çok değerli olan samanları F-16'ların kalkmaması için yakarken bazıları ise kışlanın etrafına traktörlerini çekerek içerinin dışarıyla olan irtibatını kesti.

İLK SİVİL DİRENİŞ KAZAN'DAYDI
Hala pistten F-16'ların kalktığını gören binlerce Kazanlı tel örgüleri aşarak piste girdi ancak kışla içerisindeki askerlerin açtığı yaylım inde 7 vatandaş şehit olurken aralarında çocukların ve kadınların da olduğu 59 kişi yaralandı. Kazan'ın o gece ilçe genelinde toplam 10 şehit verdiğini belirten Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Darbe olduğunda ilk sivil direnişi Kazan gösterdi. Bu demokrasi mücadelesinin ilk şehitleri de yine Kazan'daydı. Biz Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Esenboğa Havalimanı'na doğru yola çıktık. Ancak sürekli kalkan F-16'ları görünce Akıncı Üssü'ne doğru dönüş yaptık. Yaklaşık 8 bin Kazanlı oradaydı. Kasketli amcadan şalvarlı teyzeme kadar bütün Anadolu o gün oradaydı. Bu Anadolu halkı ülkesi için hiç tereddüt etmeden darbecilerin kalesi olan o üssün etrafını sardı. Bizim için saman çok önemlidir… Vatandaş o gece samanlarını yaktı" dedi.

O KIŞLANIN ÖNÜNE ANIT
Akıncı Üssü'nden kendilerine ateş açıldığını belirten Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Kazanlılar elinde ne varsa aldı geldi ve ülke için canını ortaya koydu. Binlerce insan F-16'ları durdurmak için piste girdi ancak askerler üzerimize ateş açtı. Akıncı Üssü'nde 7 şehidimiz var. İlçe genelinde ise 10 şehit, 59 yaralımız var. Kanlarımızın döküldüğü o kışlanın tam önüne bedeli ne olursa olsun 'Demokrasi ve Özgürlük Anıtı'nı dikeceğiz. Bu yaşananları gelecek nesle anlatmak için bunu yapacağız" ifadelerini kullandı.

VATANIMIZA AŞKIMIZI GÖSTERME GÜNÜYDÜ
Çanakale Destanı ruhunun Kazan'da var olduğunu gördüklerini belirten Başkan Ertürk, "Bizim için o gün ülkemize ve Cumhurbaşkanımıza olan aşkımızı gösterme günüydü. Ya F-16'ların önüne yatacaktık, ya da mezara yatacaktık… Başka bir şansımız yoktu. Biz F-16'ların önüne atladıktan sonra üsten 20 kalkıyordu. Bizden sonra 3 uçak kalkmaya başladı. O gece 2. Çanakkale'yi yaşadık ve şanlı ecdadımızın torunları olduğumuzu gösterdik" şeklinde konuştu.

KAHRAMAN OLSUN…
FETÖ'cü askerlerin darbe girişimine karşı en büyük direnişi gösteren Kazan halkı ise, Kahramanlık Madalyası ve Kazan ilçesinin ismine Kahraman adının da eklenmesini istiyor. AK Parti içerisinde de konuşulan bu taleplere yetkililerin ne cevap vereceği ise merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Direnişin gururu kahraman kazan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN