Kadın eğitiminin gazi ü

Giriş Tarihi: 28.7.2016
Kadın eğitiminin gazi otobüsü

Darbe girişimi sırasında jetlerden atılan bombalar, öğrenim görmeyen kadınlara eğitim vermeyi amaçlayan “mobil ” projesinin tek ünde de hasara yol açtı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında jetlerden atılan bombalar, öğrenim görmeyen kadınlara eğitim vermeyi amaçlayan mobil projesinin tek ünde hasara yol açarak, projeyi de sekteye uğrattı. Yenimahalleli Kadınları Eğitim ve Dayanışma Derneği (YEKAD) tarafından 2011 yılında başlatılan "Kendine ve Kentine Duyarlı Kadın İçin Mobil Okul Projesi", Başbakanlık Tanıtma Fonu ile katkılarıyla Şubat 2016'da Türkiye genelinde uygulamaya geçmişti. Pilot il olarak seçilen Elazığ ve Adıyaman'da her ilçede beşer gün konaklayan mobil okul aracında sabah ve öğlen özellikle daha önce eğitim almamış kadınlar arasından belirlenen 70'er kişiye, "Kadın sağlığı ve hijyen", "Aile içi iletişim", "Çocuk yetiştirmek", "Değerlerimizi yaşatmak" ve "Milli bilinç" dersleri veriliyordu. Eğitimlerin verildiği otobüs, bir aydır bakım için Ankara'da Yenimahalle Hipodrom Caddesi üzerindeki Başkentgaz İstasyonu yanındaki otoparkta bekletiliyordu. Ancak, FETÖ mensubu askerlerin F-16'lardan Başkentgaz İstasyonu'na attığı bomba, istasyon yanında bulunan projenin tek mobil aracını da kullanılamaz hale getirdi.

"ENGEL OLAMAYACAKLAR"
YEKAD Başkanı Nazan Aytop, otobüsün bulunduğu otoparkta yaptığı açıklamada, proje için kullanılan tek aracın hasar görmesinden duyduğu üzüntüyü anlattı. Projelerinin amacının "Eğitim alamamış, sosyal hayata karışamamış kadınlara ulaşmak" olduğunu sözlerine ekleyen Nazan Aytop, "Başbakanlık Tanıtım Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile uygulamaya koyduğumuz, binlerce ümit ve hayalle hazırladığımız, annelerimize 'farkındalık' eğitimi vermiş ve verecek olan okulumuz da bu terörist girişimden nasibini almıştır. Tek otobüsümüz vardı o da gazi oldu. Ancak bilinmelidir ki bugün tankın önüne siper olan evlatlara ve annelere ulaşmamıza kimse engel olamayacaktır. Mobil okul projesi yolculuğu Türk'ü, Kürt'ü, Gürcü'sü, Laz'ı, Çerkez'i ile devam edecektir" şeklinde konuştu.

BU ÜLKEYİ GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR
Projenin hayata geçebilmesi için 1,5 yıl emek verdiklerini aktaran Aytop, "Bu bir eğitim kurumu. Biz bu aracın önünde eğitimden memnun kalmış, 'Ben artık daha başka birisi olacağım, söz veriyorum başkanım' diyen kadınlarla fotoğraf çektirmek için poz verirken, bugün bu şekilde görmek çok ağır, çok acı bir şey. Ama biz yorulmayız, yılmayız, inşallah bunun da altından kalkacağız. Bu işe kalkışmayacak evlatlar yetiştirecek annelere ulaşacağız. Hem bu olayı hem yapılmak isteneni hem de 'daha iyi nasıl yaşayabilirler'i anlatmaya devam edeceğiz. İnşallah ülkemiz, güzel günlere hem bizlerin emeği hem de büyüklerimizin gayret ve çabalarıyla ulaşacak" ifadelerini kullandı. Aytop, 15 Temmuz'da Türkiye'nin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini de ifade ederek, otobüs tamir edildikten sonra üzerine "Gazi" yazarak, yollara devam edeceklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın eğitiminin gazi otobüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN