Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soysuzca bir kalkışmaydı Allah ülkemizi korudu

15 Temmuz sini “Acemice ve soysuzca bir kalkışma” olarak tanımlayan Yenimahalle Belediye Başkanı “Gözlerini hırs ve kin bürümüş dar bir kadro ülkemizi kardeş kavgasına sürükleyebilirdi. Allah ülkemizi korudu” dedi

Soysuzca bir kalkışmaydı Allah ülkemizi korudu
15 Temmuz sinde yaşananların acemice ve soysuzca olduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkanı , o gece yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı.
Ankara semalarında F16 sesleri duyduğunuzda ilk olarak ne hissettiniz?
Tatbikat yapıldığı ya da Güneydoğu ve terör ile ilgili bir gelişme oluyor diye düşünmüştüm. Geçmişte de darbelere tanıklık ettim ancak öyle ya da böyle demokratik gelişmesini sürdüren ülkemizde darbe sürecinin sona erdiğini düşünüyorduk. Darbe girişimi olacağı hiç aklıma gelmedi.
Darbe girişimi olduğunu öğrendiğinizde aileniz ile neler konuştunuz?
Darbe girişiminin olduğunu 23.00 sularında öğrendim. Darbelerin ülkemize ne zararlar verdiğini hepimiz biliyoruz. Büyük bir üzüntü ve endişe duydum bunu eşim ve çocuklarımla, yakın arkadaşlarımla ve bürokratlarımla da paylaştım. Sosyal medya aracılığıyla darbeye vatandaşlarımıza sağduyulu olmaları, birlik ve beraberlik içinde olmaları konusunda telkinlerde bulunmaya çalıştım. Ülkemiz ve milletimizin bu belayı bir an önce başından defetmesini diledik. O gece yaşananların biran önce bitmesi için birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak gerektiği inancıyla bürokratlarımı uyardım. Valilik, kaymakamlık ve diğer devlet kurumlarından darbe girişimini önlemeye yönelik tüm taleplerin ivedilikle karşılanması konusunda talimat verdim.

ENDİŞE DOLU UZUN GECE

Geceyi nasıl geçirdiniz?
Endişe dolu ve çok uzun bir geceydi. Sabaha kadar olayları takip etmeye çalıştık. Çünkü çok fazla provokasyon ve manipüle edilmeye müsait bir durumdu. Doğru bilgi almak için uğraştım. Geçmişte darbelerden çok çekmiş bir millet olarak darbe girişimine karşı sergilenen duruş, ülkem ve milletim adına umutlarımızı körükledi ama gelen can kaybı haberleri ve özellikle de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yönelik saldırı beni kahretti. Bu davranış darbecilerin vatan hainliğinin, demokrasi ve millet düşmanlığının en büyük kanıtıydı.

KARDEŞ KAVGASINA GÖTÜRÜRDÜ

1980 darbesi ile karşılaştırdığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?
80 darbesini ve etkilerini ailece iliklerimize kadar yaşamıştık. Karşılaştırdığımda bu darbenin daha acemice ve daha soysuzca yapıldığını düşünüyorum. TBMM'nin bombalanması, kendi halkına silah doğrultarak acımasızca, rastgele ateş açılması bunun en büyük kanıtıdır diye düşünüyorum. Bu açıdan Talat Aydemir darbesini andırıyor. Bu darbenin başarısızlığında Türk ordusu içindeki aklıselim, demokrat askerlerimizin payı da büyük . Gözlerini hırs ve kin bürümüş dar bir kadronun yaptığını ve toplumun her kesimine zarar verebilecek, başarılı olabilseydi ülkemizi kardeş kavgasına sürükleyebilecek, bütün kurumları ve cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeyi hedefleyecek bir hareketti. Allah ülkemizi korudu.

SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER

Darbe girişimi başarıya ulaşsaydı sizce nasıl sonuçları olurdu?
Düşünmek bile istemiyorum. Bizler cumhuriyet ilkelerine inanmış, demokrasi yolunda yürümeye çalışan bir ülkeyiz. Seçimle gelen seçimle gider, milletin iradesi her şeyin üstündedir. Tüm eksikliklerimize rağmen darbe girişiminin başarısız olmasında halkımızın etkisini göz önüne aldığımızda ülkemizde demokrasinin de zaman içinde güçlendiğine tanıklık ettik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soysuzca bir kalkışmaydı Allah ülkemizi korudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN