TOBB’daki FETÖ’cüler KHK ile temizlenecek

SABAH ’nın dün yaptığı çağrının ardından TOBB ses verdi: FETÖ Terör Örgütü ile bağlantılı kişileri uzaklaştırmak için çıkarılacak KHK’yi bekliyoruz

Giriş Tarihi: 29.7.2016
TOBB’daki FETÖ’cüler KHK ile temizlenecek
SABAH 'nın dünkü sayısında "Bütün Odaları Temizle Başkan" başlığıyla yer alan manşet haberimiz üzerine, Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) yazılı bir açıklama geldi. TOBB çatısı altındaki FETÖ Terör Örgütü ile bağlantılı kişilerin bir an önce tespit edilip uzaklaştırılmasının sağlanacağı belirtilen açıklamada, devletin bu kapsamda attığı tüm adımların da desteklendiği ifade edildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamudaki FETÖ ile bağlantılı kişiler hakkında adli işlemlerin başlatıldığı ve bu kişilerin görevden uzaklaştırıldığı hatırlatılarak, bu kapsamda TOBB'a bağlı oda ve borsalarda da gerekli işlemlerin yapıldığı dile getirildi. Açıklamada, şöyle denildi: "TOBB olarak bu konuda adli ve hukuki ilgili birimlere her türlü yardımı ve desteği yapıyoruz. Şu husus da bilinmelidir ki, TOBB bünyesindeki 365 oda ve borsanın organları olan meslek komitesi, meclis, disiplin kurulu ve yönetim kurulu üyeleri seçimle işbaşına gelmektedir. 5174 Sayılı Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nda oda ve borsa organlarının üyelerinin organ kararı ile üyeliğinin düşürülebilmesine imkân veren bir hüküm bulunmamaktadır."

KANUN YETKİ VERMİYOR
Kanunun 94 üncü maddesinde; "Organın tüm üyelerinin" görevden alınması halinin düzenlendiği kaydedilen açıklama şöyle devam etti: "Madde, organ üyelerinden biri veya birkaçının kişisel durumlarından dolayı görevden alınmasına ilişkin bir yetki vermemektedir. Ancak organı görevden alma yetkisi ilgili bakanlıktadır. Edindiğimiz bilgilere göre çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşları ve odalarda da kurumsal veya şahıs bazında tüm görevden almalara ilgili bakanlıklar yetkilendirilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB’daki FETÖ’cüler KHK ile temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN