Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gölbaşı halkı o 3’lü savunma yaptı

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilçe halkının 15 Temmuz si TÜRKSAT, TRT ve Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı savunmak için adeta üçe bölündüğünü belirtti

Gölbaşı halkı o gece 3’lü savunma yaptı
FETÖ'cü askerlerin 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde en yoğun çatışmaların ve bombalamaların yaşandığı yer 'nın Gölbaşı ilçesi oldu. Darbeciler tarafından ilk bombanın atıldığı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na koşan ilçe halkı daha sonra TRT'nin işgal edildiğini ve TÜRKSAT'ın bombalandığını da öğrenince 3 gruba ayrılarak Türkiye için hayati öneme sahip olan kurumları savundu. nin çok uzun sürdüğünü belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı.
Ankara semalarında F-16 sesleri duyduğunuzda ilk olarak ne hissettiniz?
15 Temmuz sabahı ve Şehircilik Bakanlığı'na Mogan Gölü'yle ilgili protokol imza töreni vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız protokol imzaladı ve günümüz gerçekten çok güzel bir şekilde başlamış oldu. Daha sonra Kırgızistan'dan gelen misafirlerimiz ile otururken bazı haberler gelmeye başladı. Biz ilk başta bir terör saldırısı olduğunu düşündük. Daha sonra Başbakanımız darbe girişimi olduğunu söyledi.

EN STRATEJİK İLÇE
Geceyi nasıl geçirdiniz?
Hemen ilçe teşkilatında toplandık ve mesajlar çekmeye başladık. Bu arada da bazı olaylar üst üste gelmeye başladı ve Gölbaşı'nın stratejik olarak ne kadar önemli olduğunu o gün daha iyi anladık. İlk bombayı Özel Harekât Daire Başkanlığımızda bulunan helikopterin üzerine attılar. O helikopter infilak ettikten sonra olayı duyan özel harekâtçılarımız olay yerine intikal ederken hemen ikinci bir bomba atıldı. Bu iki bombanın atılmasının ardından Gölbaşı halkıyla 'Biz burada duramayız' deyip hep beraber Özel Harekât Daire Başkanlığı'na doğru yürüyüşe geçtik. O arada TRT'de işgal olduğunu öğrendikten sonra bir kısım arkadaşımız oraya intikal etti. Bazıları orada vurulup gazi oldu ama oradaki teröristleri bertaraf etmesini bildiler. Daha sonra duyduk ki TÜRKSAT'a saldırıyorlar. Bunun üzerine bir kısım vatandaşımızı da oraya gönderdik. Gölbaşı'nda o gün mahşeri bir kalabalık vardı. Oraya da canlar siper oldu ve şehit verdik. Çok uzun bir gece oldu.
1980 darbesi ve diğer darbelerle karşılaştırdığınızda aralarındaki farkı nasıl anlatırsınız?
80 darbesinde ben Kırşehir'deydim. O günkü darbe ile şimdiki darbe arasında çok ama çok fark var. 15 Temmuz gecesi, "Biz Menderes'e sahip çıkamadık ama Tayyip Bey'e sahip çıkacağız" diyen amcalarımız vardı. Dünya artık küçülüyor. 80 darbesinde TRT'den bildiri yayımlandı her şey bitti. Bu dönemde öyle olmadı. Herkes bu darbeye karşı dik durdu.

90 BİN KİŞİLİK ÖLÜM LİSTESİ
Darbe girişimi başarıya ulaşsaydı sonuçları neler olurdu?
Darbecilerin üstünden 90 bin kişilik ölüm listesinin çıkması onların aslında ne kadar zalim olduğunu gösteriyor. Herkes bunu bir kişinin yapmadığı konusunda hemfikir... Arkasında bazı ülkelerin de olduğu aşikar. Ama derler ya, "Müslüman uyanık olacak..." Biz uyutulmuşuz. Aynı safta namaz kıldığımız insanların birilerine kapılıp bu kadar vahşice katliam yapabileceklerini kimse tahmin edemezdi. Tüm siyasi partilerin dik durması, artık Türkiye'de zorbalıkların geride kaldığını gösteriyor. Darbe başarıya ulaşsaydı bugüne kadar yapılan tüm kazanımlar kaybedilirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölbaşı halkı o gece 3’lü savunma yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN