Yaz sıcağına karşı ‘pamuklu’ koruma

Bebeklerin hassas cildini yaz sıcağından korumak için tüyo veren Toker “Sentetik ürünler bebeğe zarar verir. Pamuklu kumaşlar bebeğin hassas cildinin almasını sağladığı gibi, sıcağa karşı da vücudu adeta bir kalkan gibi korur” diyor

Giriş Tarihi: 8.8.2016
Yaz sıcağına karşı ‘pamuklu’ koruma
Yaklaşık 50 yıldan bu yana aileleri kaliteli ve sağlıklı bebek ve çocuk ürünleri ile buluşturan Toker Bebe'nin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Toker'e bebek ve çocuk giyimindeki akıllara takılan soruları sorduk. İşte Toker'in ailelere yardımcı olacak yanıtları...

Aileler yazın bebeklerini güneşin zararlı etkilerinden hangi kıyafetleri tercih ederek koruyabilir?
Ciltleri çok hassas olan bebeklere özellikle çeşitli cilt problemlerine neden olabilecek yaz aylarında çok daha dikkat etmek gerekiyor. Aileler öncelikle hangi mevsim olursa olsun, pamuklu kumaşlardan üretilmiş kıyafetlerden vazgeçmemeli. Pamuklu kumaşlar bebeğin hassas cildinin almasını sağladığı gibi, sıcağa karşı da vücudu adeta bir kalkan gibi korur. Sentetik malzeme kullanılan, sert giysiler ise bebeklerin tenine zarar vereceği için asla kullanılmamalı. Çünkü bu tip kıyafetler, deri solunumunu engeller, terlemeyi artırır ve çeşitli deri hastalıklarına neden olabilir. Günün en sıcak saatlerinde bebeği dışarı çıkarmamak, çıktığında ise mutlaka şapka takmak ve güneş kremi sürmek de bebekleri korur. Bunun yanında, bebek bezleri de yaz aylarında pişik yapmaya daha meyilli olduğu için, ailelerin bezi sık sık değiştirmesi önemli. Her seferinde de bebeğin tenine uygun boyasız ve parfümsüz pişik önleyici kremin sürülmesi gerekiyor.

KÜÇÜKLER AMA TARZLARI VAR

Mezuniyet, düğün ve sünnet gibi eğlencelerin birbiri ardına yapıldığı bir dönemdeyiz. Çocuklar özel günlerde nasıl kıyafetleri tercih etmeli? Gençler, eğitim hayatlarını bir sonraki adıma taşımak ya da iş yaşamına başlamadan önce stres atmak için törenlerini iple çeker. Elbette gecenin en şıkı olmak için de günlerce araştırma yaparlar. Birkaç yıl öncesine kadar yalnızca lise ve üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin özel gecelerle kutladığı mezuniyet törenleri artık anasınıflarında bile kutlanıyor. Eskiden mezuniyet törenleri gibi özel günlerde çocuklar için klasik papyon-ceket, abiye, gelinlik tarzı kıyafetler alınırdı. Ancak şimdi her çocuğun hem kendi özgün tarzını yansıtacak hem de karakterine özgü yaratıcılıkla kıyafet seçebilecekleri bir tekstil sektörü var. Renkler de farklılaştı. Saks mavisi, sarı, yeşil gibi canlı renklerde kıyafetler tercih ediliyor. Önemli olan sadece o günü kurtarmak için alınmış alelade bir kıyafet giymek değil. Çocuklar da kendi karakterlerini, yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri özgün seçimleri istiyorlar.

Piyasada çok ucuza satılan bebek ve çocuk ürünleri olduğunu görüyoruz. Tüketici bu ürünlere güvenmeli mi?
Çocukları için her şeyin en iyisini almaya özen gösteren annebabaların uygun fiyat arayışı zaman zaman 'kalitesiz' ürünlerle karşılaşmalarına neden olabiliyor. Bebekçocuk perakende sektörü, çok büyük bir pazar. Bebek ve çocuk perakende sektörünün büyüklüğü, konuyla hiç ilgileri olmayan, sadece 'tüccar' mantığıyla sektörde varlık gösterenleri de kendine çekiyor. Rekabeti artıran bu durum ne yazık ki kaliteyi çok ciddi anlamda düşürüyor. Bizim sektörümüzde her ürünün kendine özgü bir maliyeti var. Örneğin; bir zıbının üretiminde, pamuğun, işçiliğin, kumaşın maliyeti bellidir. En fazla yüzde 5-10 arasında oynama olur. Bu durumda da zıbın fiyatları her firmada aynı oranlardadır. Ama 'merdiven altı' dediğimiz firmaların ürettiği zıbınlar çok ucuza satılıyor. Annebabaların, minik yavruları için satın aldıkları ürünün fiyatı çok düşükse, o ürüne şüpheyle bakmaları gerekiyor. Çünkü o ürün naylon kumaştan üretilmiş, sağlıksız hatta kanserojen bile olabilir. Tasarruf etme isteğinin, çocukların sağlığını bozabileceğini ailelerin asla aklından çıkarmaması gerek.

ŞAPKASIZ ÇIKARMAYIN
"Günün en sıcak saatlerinde bebeği dışarı çıkarmayın" uyarısında bulunan Fatih Toker "Ama mutlaka çıkarmanız gerekiyorsa da şapka takmayı ihmal etmeyin. Bebeğin hassa cildini güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremi de sürün" önerisinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz sıcağına karşı ‘pamuklu’ koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN