FETÖ’cü rektör iki yılını çaldı

Gazi Üniversitesi’ndeki görevinden suz şekilde uzaklaştırılan Tahir Çalgüner, işine tekrar dönmek için hukuk mücadelesi veriyor

Giriş Tarihi: 9.8.2016
FETÖ’cü rektör iki yılını çaldı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında görevden alınan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in Paralel Yapı'ya bağlı akademisyenlerle ilgili şikâyet dosyalarını sümen altı ettiği mahkeme kararı ile tescillendi. Akademisyenleri şikayet ettikten sonra Büyükberber tarafından usulsüz bir şekilde görevden alınan Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner, kaybettiği işine dönebilmek için Danıştay'a başvurdu. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Tahir Çalgüner, kendisine uzun süre doktora tezi için danışman atamayan 3 fakülte yöneticisini üniversitenin Mobbing Birimi'ne şikâyet etti. Direkt olarak Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'e bağlı olan Mobbing Birimi ise aralarında FETÖ'cü bir akademisyenin de olduğu iddia edilen fakülte yöneticileriyle ilgili şikâyet dilekçelerini işleme dahi koymadan sümen altı ettiği ortaya çıktı. Şikayet dilekçelerinin sümen altı edildiğini öğrenen Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner de soluğu adliyede alarak Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'nü dava etti. Davayı inceleyen 17.İdare Mahkemesi ise Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'nün tarafsız ve bağımsız bir soruşturma açmadığını tespit ederek Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner'i haklı buldu.

REKTÖR MOBBİNG YAPTI
FETÖ'cü akademisyenlerle ilgili soruşturmaları sümen altı ettiği için kendisini dava eden Tahir Çalgüner'e adeta bilenen üniversitenin görevden alınan Rektörü Süleyman Büyükberber, Çalgüner'i bölümü dışındaki birimlerde görevlendirerek mobbing uyguladı. Oda hapsi verdiği Çalgüner'in herhangi bir belgeye dayanmaksızın işe gelmediğini iddia eden ve sicilini bozan Büyükberber, eylül 2014'te Çalgüner'in işine son verdi.

İŞİNE GERİ DÖNMEK İSTİYOR
Her iki mahkemede de Büyükberber'in suz işlemlerini tescilleten Çalgüner, Danıştay 8. İdare Başkanlığı'na yazdığı dilekçe ile akademisyenliğe geri dönmeyi talep etti. SABAH Ankara'ya konuşan Çalgüner, "Benimle ilgili yapılan hukuksuz işlemler iki mahkemeden de geri döndü. Ben şimdi mesleğime geri dönmek istiyorum. 2 yıl içindeki maddi ve manevi kayıplarımla ilgili Süleyman Büyükberber'in şahsına tazminat davası açacağım" diye konuştu.

'SOMUT DELİL OLMADAN İŞTEN ATTI'
Üniversitedeki işinden kovulduğunu öğrenen Tahir Çalgüner, yeni bir hukuk mücadelesi başlatarak Rektör Süleyman Büyükberber'i dava etti. Dosyaları inceleyen Ankara 6. İdare Mahkemesi, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in işe gelmediği gerekçesi ile işten attığı Tahir Çalgüner hakkında herhangi bir somut delil ortaya koymadan işlemleri yaptığını tespit etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’cü rektör iki yılını çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN