Keçiören Metrosu yıl sonunda açılıyor

Keçiören-Tandoğan Metro Hattı’nda inceleme yapan Ulaştırma Bakanı Arslan, hattın 2016 sonuna kadar hizmete gireceğinin müjdesini verdi

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Keçiören Metrosu yıl sonunda açılıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sene sonunda "Keçiören Metrosu" diye de adlandıralan hattın hizmete sunulmuş olacağını bildirdi. Bakan Arslan AKM ile Keçiören arasında yapımı devam eden 9.2 kilometre uzunluğundaki, 9 istasyonu içeren Keçiören Metrosu projesinin araçlar dahil toplam yatırım bedelinin 1 milyar lira olduğunu belirtti. Yaklaşık 15 gün sonra söz konusu hatta tren indirileceğini ve test sürüşlerine başlanacağını belirten Arslan, "Test sürüşlerine başlattığımız andan itibaren de 4 ay sonra, bu projeyi Keçiörenlilerin, Ankaralıların, insanımızın hizmetine sunmuş olacağız. Yani bugünden itibaren 4.5 ay sonra, sene sonunda AKM-Gazino arası, 'Keçiören Metrosu' diye de adlandırdığımız bu hattı bitirmiş ve insanımızın hizmetine sunmuş olacağız" diye konuştu.

16 DAKİKAYA DÜŞECEK
Arslan, projenin tek yönde saatte 50 bin, günlük olarak ise yaklaşık 800 bin yolcuya hizmet edeceğini ve 1-1.5 saat süren yolculuğu 16 dakikaya indireceğini kaydetti. Projeyle vakit ve yakıt tasarrufu yapacaklarına i çeken Arslan, böylece milli ekonomiye katkı anlamında da önemli bir görevi yerine getirmiş olacaklarını dile getirdi. Metro hatlarının gidiş-geliş tünellerinden ibaret olmadığına dikkat çeken Arslan, her istasyonun altında sistemin çalışabilmesini sağlayan adeta bir fabrika bulunduğunu anlattı. Gelecekte istasyonların arka planlarını da vatandaşlara göstereceklerine değinen Arslan, "Keçiören- AKM'yi daha sonra Yüksek Hızlı Tren Garı ve oradan da 'a bağlayacağız. Ayrıca Kuyubaşı'ndan başlamak üzere 27 kilometrelik yeni bir hatla bu raylı sistemi, Esenboğa'ya ve oradan da Beyazıt Üniversitesi'ne kadar bağlayacağız ki o güzergahtaki yoğun trafiği de toplu taşımayla kolaylaştırmış olalım" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören Metrosu yıl sonunda açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN