Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi modanı kendin oluştur

BELMEK’lerde düzenlenen giyim kursları, kendine özel tasarımlardan oluşan özel giysiler giymek isteyen başkentli kadınların akınına uğruyor

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Kendi modanı kendin oluştur
Fabrikasyon üretimle tek tipleşen giyim sektörü içinde kendi zevk ve yaşam biçimini yansıtacak giysi bulmakta zorlanan kadınların farklı olma talebi, BELMEK biçki- dikiş kurslarına olan ilgiyi de artırdı. 'Bir sezon giy ve at' şeklinde sunulan sız, ucuz ve kalitesiz giysileri tercih etmeyen kadınlar, BELMEK biçki dikiş kurslarına katılarak, kendilerine ve yakınlarına, birbirinden özel giysiler dikiyorlar. Büyük ilgi gören biçki-dikiş kursları, yıl boyunca süren eğitimlerin ardından, yaz döneminde de kapılarını tutuyor.

8 AYDA USTA OLUYORLAR
BELMEK giyim kursunda "Temel bilgiler, makineyi kullanma, kumaşlar, ölçü alma, kalıp çıkarma, biçki teknikleri, prova çalışmaları, bedene uygun giysi tasarımı ve süsleme" gibi birçok konuda eğitim veriliyor. 8 ay süren uzun dönem kursların ardından, 6 ana merkezde, 2 ay süreli yaz dönemi kursları veriliyor. Haftanın 5 günü 09.30-15.30 saatleri arasında verilen yaz dönemi giyim kursuna özellikle uzun dönemde gitme şansı yakalamayan öğrenciler, çalışan kadınlar veya pratiğini geliştirmek isteyen uzun dönem kursiyerleri katılıyor. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Betül Çakmak, annesinin önerisi üzerine başladığı BELMEK dikiş kursunda profesyonelce bir eğitim aldıklarını kaydederek, "Kursa gelmeden önce elime iğne dahi almamıştım. Şimdi ise yaz tatili süresince dikiş dikmeyi öğrenerek hem hobimi yerine getiriyorum hem de kendi tarzıma ve zevkime uygun giysiler dikiyorum" dedi. TBMM'deki 40 yıllık memuriyet yaşamından emekli olduktan sonra kurslara gelmeye başladığını ifade eden Ayşe Ekici ise hep hayali olan dikiş dikme arzusunu, BELMEK'lerde yerine getirdiğini söyledi. Ekici, "Burası bizlere psikolojik açıdan terapi, sosyal açıdan da büyük destek oluyor" diye konuştu.

KİŞİYE ÖZEL TASARIM
Kızılay Sağlık Sokak'ta bulunan BELMEK'te biçki- dikiş hocalığını 16 yıldır aralıksız olarak sürdüren, usta öğretici Serpil Kapucu, hayatı boyunca eline iğne iplik almayan ile kendi giysilerini dikebilecek düzeyde bilgi ve pratiğe sahip olanın da aynı anda eğitim gördüğünü söyledi. Dikiş dikmenin hem zor hem de çok keyifli bir uğraş ve meslek olduğuna çeken Kapucu, giyim branşında başarılı olmak için ince bir zevk, yetenek ile yaratıcı fikirlerin yanı sıra sabırlı olmak gerektiğine dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi modanı kendin oluştur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN