Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Bu fırsat kaçmaz!

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Milyonlarca vatandaşın yüzü güldü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "borç yapılandırma" yasasını onayladı. Düzenleme yaklaşık 25 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Müracaatlar başladı. Vergi, prim, , öğrenim, belediyeye borcunuz mu var? Bu fırsat kaçmaz. Şu sıralar en çok karşılaştığım iki soru ve yanıtı; Yapılandırma hangi kurum borçlarını kapsıyor? Maliye, Gümrük, Gıda, Bilim-Sanayi Bakanlığı, SGK, belediyeler, TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB.Kapsamda hangi alacaklar var? Vergi ve cezaları, prim, motorlu taşıt vergisi, trafik cezası, askerlik, seçim, nüfus cezaları, öğrenim kredileri, ecrimisil alacaklar. Bununla da kalmıyor. 50 liranın altındaki 29 milyon dosyaya da af geliyor. Eksik ödenen verginizi beyan ederseniz cezadan kurtulacaksınız. Pişmanlıktan dolayı ortaya çıkan vergi de taksitle alınacak.
Yasadan yararlananın yükü azalacak. Haciz korkusu son bulacak. Örneğin üç yıl öncesine ait 150 liralık trafik cezası borcunuz var. Bugün itibariyle bu borç 442 lira olmuş durumda. Yapılandırırsanız 187 liraya, peşin öderseniz 167 liraya düşecek.
Bir örnek daha; Diyelim üç yıl öncesine ait 100 bin lira vergi borcunuz var. Üç yılda yıllık yüzde 16.8 faiz işletildiğinde borç 154 bin lirayı geçiyor. Yasadan yararlanırsanız gecikme zammı alınmayacak. Buradaki faiz rakamı 18 bin 960 liraya düşecek. Yaklaşık yüzde 50'sindan vazgeçilecek. Peşin ödediğinizde de toplam borç 109 bin liraya düşecek. Nerden baksanız 50 bin lira silinmiş olacak.
Peki, dava açanlar ne yapacak? Vergilere ilişkin açılan davaların yargıdaki aşamaları ödenecek tutarı etkilemeyecek. Beyan üzerine tahakkuk eden verginin tam olarak ödenmesi istenecek. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen borçluların ayrıca dava açmamaları, açılan davalardan vazgeçmeleri gerekecek. Bu yıl ve önceki vergilendirme dönemlerine ilişkin emlak vergisi bildiriminde bulunmayanlar da yararlanabilecek.
Başvurular için ekim sonuna kadar süre var. Peşin ödeme ve ilk taksit kasım ayında başlıyor. Kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. SGK'ya prim borçları için Aralık 2016'ya kadar süre bulunuyor. Kasım 2016-Ocak 2017 taksiti ödenmez ise yasal hükümden yararlanamayacak.
Maliye Bakanı Naci Ağbal da çağrıda bulundu; "Artık her şey gün gibi açık, görebiliyoruz, izleyebiliyoruz, takip edebiliyoruz. Onun için bu büyük fırsat. Gelin bu kanun hükümlerinden yararlanın!" Bakan Bey haklı… Siz siz olun bu fırsatı kaçırmayın. Devlete bir kuruş da borcunuz olsa mutlaka önünüze gelecek unutmayın. Binlerce liralık faizler, gecikme zammı ödemek istemiyorsanız başvuruyu geciktirmeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Bu fırsat kaçmaz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN