Pazar i tartışması yeniden alevlendi

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Pazar tatili tartışması yeniden alevlendi

Danıştay’ın, berberlerin pazar günü çalışabileceğiyle ilgili kararının ardından sektörün klasiği haline gelen “pazar”günü tartışması da bir kez daha başladı

Danıştay, yerel yönetimlerden pazar günleri çalışma izni isteyen berberlerin de çalışma hakları bulunduğunu, bu haklarını kullanabileceklerine dair karar verdi. Karar 'da kuaför ve berber esnafının gündemine oturdu. Kararın yerinde ve doğru olduğunu belirten ATO Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi Başkanı Ayrancıgil, yıllardır bu karar için çalışmalar yaptık ama hayatın yedi günü çalışan bir dünyada yaşarken, alışveriş merkezleri ve oteller 7 gün çalışırken, büyükşehirlerde metro istasyonlarında berberler, otobüs garajlarında berberler, havaalanlarında berberler 7 gün çalışmak zorundayken ve üstelik kontratlarında 365 gün kapanmayacak diye yazmasına rağmen bazıları çıkıyor ben Berberler Odası başkanıyım, federasyon başkanıyım berberlerin pazar günü kapatılmasını istiyorum diye belediyelere yazı yazıyor. Bu tamamı ile bir aymazlık değil mi?" şeklinde konuştu.

"DAMAT TRAŞ OLMASIN MI"
Ayrancıgil, "Ailece toplantılar, yemekler, sözler, nişanlar, düğünler bu organizasyonları da genelde günü olan pazar günleri yapıyoruz. Bu toplantılara giderken sayın federasyon başkanımız istedi diye berberleri pazar günü kapatıp tıraş olmadan mı gideceğiz. Düğüne, nişana giderken gelinin saçlarını yaptıracağız ama damadın saçını berberler kapalı olduğu için yaptıramayacak mıyız? Düğüne gelen misafirlerimiz, kardeşlerimiz, amcalarımız, dayılarımız, abilerimiz saç ve sakal tıraşlarını olmadan ya da saçlarını taratmadan mı düğüne gelecekler?" ifadelerini kullandı. Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı ve Ankara Berberler Odası başkanına çağrıda bulunan Ayrancıgil, "Berberlerin pazar günü çalışmasını engelleyeceğinize, berberlerin işlerini nasıl artırılması gerekiyor bununla ilgilenin derim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazar tatili tartışması yeniden alevlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN