‘Verilen sözler ve reformlar bir bir yerine getiriliyor’

Giriş Tarihi: 25.8.2016
‘Verilen sözler ve reformlar bir bir yerine getiriliyor’

ASO’nun ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Maliye Bakanı Ağbal, FETÖ’nün darbe girimi sonrası nin hızlı toparlandığını ve reformların hayata geçirildiğini söyledi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) ağustos ayı meclis toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Dünyanın çok zor ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğini anlatan Ağbal, 'nin bir yandan hain saldırılarla mücadele ettiğini, diğer taraftan ise vatandaşlara, sanayicilere, yatırımcılara verilen sözlerin, reformların yerine getirildiğini dile getirdi. Ağbal, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girimi sonrası oluşan siyasi uzlaşma kültürü ve ortak çalışma anlayışının, memleketin birliği ve beraberliği için ortak hedefe kilitlenmenin çok güzel gelişmeler olduğunu kaydetti.

"EKONOMİ BELİRGİN HALDE"
Bütçe performansının son 6 ay itibarıyla son derece güçlü olduğunu ifade eden Ağbal, "Hepimiz açısından gelinen noktada ile ilgili ortamın belirgin hale gelmesi, öngörülebilirliğin artması son derece önemli. Son 1 yıldır ekonomide atılan adımlar sayesinde Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştığını göstergeler ortaya koyuyor" diye konuştu. Ağbal, ekonominin istihdam tarafının iyi gittiğini dile getirerek, işsizlik oranlarının belli bir noktada devam ettiğini, ancak iş gücüne katılım oranının arttığını, özellikle de kadınların iş gücüne katılım oranındaki artışın gelecek için çok önemli olduğunu söyledi.

'DAMGA VERGİSİNDE YAPACAKLARIMIZ HENÜZ BİTMEDİ'
Ağbal, damga vergisi ve harçlar açısından önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Damga vergisinde yapacaklarımız bitmedi. Hayatın içinde karşılaştığımız, kayıt dışılığa iten, girişimcilik üzerinde maliyet oluşturan, adeta işi yapılamaz hale getiren damga vergisi uygulamalarını bir bir kaldırmamız lazım. Burada çok seçici olarak selektif bir yaklaşım ile birçok damga vergisi düzenlemesini hayata geçirdik ama buna devam etmeye ihtiyacımız var." Şirket kuruluşlarına kolaylıklar getirdiklerinin altını çizen Ağbal, şirketlerin tek bir noktada kurulabileceğini ve kuruluş işlemlerinde çeşitli ücretlerde ve harçlarda indirimler yapıldığını anlattı. Ağbal, tasfiye, çek kanunu, iflas ertelemeyle silgili de düzenlemeler yaptıklarını, Ar-Ge ve inovasyona yönelik önemli destekler getirdiklerini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Verilen sözler ve reformlar bir bir yerine getiriliyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN