Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: İstifa var mı?

Bakan beyin bu çağrıyı yapmasına gerek kalmadan normalde başarısız olanlar istifasını vermeliydi.

Giriş Tarihi: 12.9.2016
Olimpiyat oyunları sonrasının en "İlgi çeken sözlerini" Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç söyledi. Üstü kapalı da olsa, başarısız federasyon başkanlarını istifaya çağırdı. Bugün bu konuya değineceğiz.
-Bakanın bu çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Bizde sorun şu; istifa etmek pek yaygın ve uygulanan bir davranış değil… Bakan beyin bu çağrıyı yapmasına gerek kalmadan normalde başarısız olanlar istifasını vermeliydi. Ama bizde böyle olmuyor. Yapışıyorlar koltuklarına… Demek ki, başkanları seçimle göreve getirmekle çözülmüyor. Sorun ancak, federasyonların başına işi bilen, ehil, bilgili, deneyimli, çalışkan ve daha da önemlisi hak eden insanların gelmesiyle çözülür.
-Yani mevcut seçim siteminde sorun mu var diyorsunuz?
-Evet, maalesef var. Ana statüde de, federasyonların statülerinde de tartışma konusu olacak maddeler bulunuyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Seçimlerde her başkan adayına eşit koşullar sunulabilmeli. Yoksa eleştiriler bitmez. Nedir bu? Öncelikle seçimlerden en az 2 ay önce federasyon başkan ve yönetimleri istifa etmeli. Federasyonları bu geçiş sürecinde 3 kişilik tarafsız bir heyet yönetmeli. Aksi takdirde, mevcut yönetim, seçim çalışmalarında federasyonun tüm olanaklarını kullanarak kendisine avantaj sağlıyor. Bu nedenle Bakan Kılıç'ın istifa çağrısı çok anlamlı…
-Başka sorunlar da vardır değil mi?
-Elbette var. Örneğin kulüp yöneticilerinin federasyon yönetimlerinde yer almaları… Bu hem etik değil hem de sakıncalı. Adaylar kulüp delegelerinden bu yolla oy topluyorlar. Başkan seçilince, kendisine oy veren kulüplerin yöneticilerini kurullarına alıyor, direksiyonun başına oturtuyor. Ver gülüm-al gülüm! Bu durumda, seçimlerden sonra federasyonun inisiyatifi kulüplerin eline geçiyor. Her istediklerini yaptırabiliyorlar. O zaman federasyonların ne gereği var; kulüpler birlik kurup yönetsinler spor dallarını… Bu nedenle kulüp yöneticileri kesinlikle federasyon kurullarında yer almamalı. Kulüplerinden organik bağlarını seçimden en az 2 yıl önce kesen, yani istifa edenlere belki olumlu bakılabilir!
-Bir de başkan olmak için belli sayıda imza gerekiyor…
-Öyleydi; ancak yüksek mahkeme bu maddeyi kaldırdı. Mevcut başkanlara avantaj sağlıyordu bu. İnsan haklarına ve eşitlik haklarına aykırı diye kaldırıldı… Artık, herkes aday olabilecek. Doğru bir karar! Umarım, şimdi de adaylık başvuru ücretini çok yüksek tutup bazı insanların önünü kesmeye kalkışılmaz!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: İstifa var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN