OSTİM’de rekor elektrik tüketimi

Giriş Tarihi: 17.9.2016
OSTİM’de rekor elektrik tüketimi

Hain darbe girişimi sebebiyle temmuzda düşen sanayi üretimi ağustos ayında rekor kırarak atağa geçti. Rakamlara göre OSTİM’de son 5 yılın en yüksek elektrik tüketimi yaşandı

Sanayi üretimi Temmuz'da darbe girişiminin ve bayram tatilinin etkisiyle geçen yıla göre yüzde 4.9, Haziran'a göre yüzde 7 düşerken aylık yüzde 7 kayıp 11 yılın en büyük düşüşü olmuş; Sanayi Bakanı de, düşüşün normal olduğunu belirterek, "Bütün bunlara rağmen sanayi sektörü en az etkilenmiştir, kendisini savunmuştur" demişti. Bakan ve sanayicilerin Ağustos ayından umutlu olduklarını ifade etmelerinin ardından da beklenen oldu, OSTİM'de Ağustos elektrik tüketim rakamları son 5 yıla göre rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ayında 10.295.288.00 kwh olan elektrik tüketimi, Ağustos'ta 12.946.411.00 kwh'ye çıkarak ortalama yüzde 25 artış gösterdi. Konu ile ilgili konuşan OSTİM Bölge Müdürü Adem Arıcı, "Bu rakamlar şu anlama geliyor; Sanayi üretimi inanılmaz bir yükselişle devam ediyor, ekonomide işler iyiye gidiyor. Diğer sanayi bölgelerinde de bu şekil yine büyük bir artışın olduğu bilgilerini alıyoruz. Bundan sonraki süreçte de sanayi üretiminin ve ekonominin daha iyiye gideceğine inanıyor, geleceğe umutla bakıyoruz" dedi. Bakanın açıkladığı Temmuz verilerinin de kendi verileriyle uyuştuğunu belirten Arıcı, "Temmuz verileri son 5 yılın en kötü elektrik tüketimine sahip olduğumuz aydı. Biz bu verileri ağustos ayı tüketim verileri gelene kadar dillendirmedik. Çünkü, buradaki sanayicileri demoralize etmemek, onların moralini bozmak istemedik. Ama şu ağustos ayı verileri tüm sanayicilerin yüzünü güldürdü. Tek noktadan yaklaşık 7 bin firmamıza elektriği dağıttığımız, yine tek bir noktadan ölçtüğümüz için elektrik tüketim verilerimiz şuan en güncel, gerçek, rasyonel verilerdir. Çünkü oluşmuş, gerçekleşmiş veriler bunlar. Ayrıca organize sanayi bölgelerinde de bu artışın yaşandığı bilgilerinin bize gelmesi de ayrıca sevindirici bir haber" diye konuştu. OSTİM'deki elektrik tüketim verilerinin sadece üretime de işaret etmediğinin altını çizen Arıcı, "Bölgemizde sadece üretim olmadığı için ki bizim bölgede eğitim, ticaret, hizmet sektörü, konutlar, bankalar, Ar-Ge merkezleri ve sosyal donatılar da var. Ondan dolayı ekonomiden sorumlu Maliye Bakanlığı, OSTİM'deki elektrik tüketimini çok önemsiyor ve sürekli takip ediyorlar. Bölgemiz, adeta bir ülkenin, bir şehrin küçük bir modeli gibi. Bu yüzdendir bölgemizdeki veriler, ülkemizdeki ekonomik faktörler ve etkileriyle pararellik arz eder" dedi.

SIKINTILARI ÜRETEREK AŞACAĞIZ
Üretimin duraksamasın sebebini hain darbe girişimden dolayı herkesin çok etkilenerek büyük yaşamaları olduğunu söyleyen Arıcı, "Bu düşüşte Temmuz'daki 9 günlük bayramın da etkisi oldu. Ama biriken bir enerji Ağustos'ta açığa çıktı ve arada yüzde 25 elektrik tüketimi farkı oluştu. Sanayicilerin yüzü şu an gülüyor. Daha fazla çalışarak , sıkıntılı günlerden kurtulacağız. Biz her şeyin daha iyiye gideceğine inanıyoruz. Bizim daha güzel geleceğe inancımız tam" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OSTİM’de rekor elektrik tüketimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN