İlk ders demokrasi

’da yaklaşık 1 milyon öğrenci ders başı yaptı. Uzun yaz tatilini geride bırakan Ankaralı öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılına 15 Temmuz şehitlerini anarak başladı

Giriş Tarihi: 19.9.2016
İlk ders demokrasi

Başkentte eğitim alan anau, ilkokul ve ortaöğretim düzeyindeki 1 milyon öğrenci ve 63 bin öğretmen için ilk ders zili çaldı. (MEB), 2016- 2017 eğitim-öğretim yılında 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminde vatan mücadelesi veren demokrasi kahramanlarını unutmadı. Bakanlıkça başlatılan çalışama kapsamında başkentte 2 bin 375 okulda binlerce öğrenci 15 Temmuz Demokrasi öve Zaferi ve Şehitlerini anarak ders başı yaptı. Bayram tatilleriyle birlikte yaklaşık 100 gün tatil yapan öğrenciler bugün ders zilinin çalmasıyla birlikte yeni eğitim dönemine başladı. MEB, yeni dönem için ilklere imza attı; bakanlık kararı gereği okullar, ülkemizin geleceği miniklerin vatan, millet şuuruyla yetişerek, darbe zihniyetini unutmaması için 15 Temmuz konulu etkinliklerle açıldı. Okul müdürü ve bazı öğrencilerin açılışta yaptığı konuşmalarda demokrasi vurgusu yapıldı. Tüm okullardaki konferans salonları ve sınıflarda öğrencilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu İstiklal Marşı'nın da bulunduğu yedi dakikalık bir film izletildi. "Demokrasi" vurgusunun öne çıktığı filmde öğrencilere, 15 Temmuz günü millet olarak tek yürek oluşumuz ve kahramanca verilen vatan mücadelesi anlatıldı. Yine öğrencilere milletin darbeci FETÖ'ye karşı verdiği mücadelenin yanı sıra ihanet gecesinde yaşananların kronoloji olarak anlatıldığı "15 Temmuz Sözlüğü" dağıtıldı.

GAZİ'LERLE ŞEHİTLER ANILDI
Türkiye başta olmak üzere başkentin hemen her köşesinde demokrasi ve özgürlük temalarıyla düzenlen açılı etkinliklerine kanlı darbe girişiminde yaralanan gaziler de katıldı. Yaşadıkları semtlerdeki okullardaki etkinliklere katılan gazilerle birlikte lı öğrenciler 15 Temmuz Şehitlerini andı. "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" konusu tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde öğrencilere anlatıldı. Okul müdürleri yaptıkları konuşmalarda; milli birlik ve beraberliği vurgulayan Atatürk'ün sözleri, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek'in şiirleri ile kanlı gecede yaşananları anlattı. Yeni eğitim-öğretim maratonu, 9 Haziran 2017 Cuma sona erecek. Başkentte 2016-2017 eğitim öğretim yılı kapsamında 67 bin 927 okulöncesi, 313 bin 832 ilkokul, 288 bin 466 ortaokul ve 282 bin 225 lise öğrencisi ve Ankara'da eğitim veren 63 bin öğretmen tatile girecek. Karne törenleriyle başlayacak yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2017'de yapılacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreciyle birlikte gerçekleştirilecek. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak.

MÜLTECİLERİN OKUL HEYECANI
Öte yandan başkentte coşkulu kutlamalarla başlanılan ilk ders yılında ziller eğitim alan yüzlerce mülteci öğrenci için de çaldı. Ülkelerindeki iç savaş ve zulümden kaçarak Ankara'ya sığınan yüzlerce mülteci öğrenci de bugün ders başı yaptı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Fatih Sultan Mehmet ve Sıdıka Kınacı gibi okullarda eğitim alan 8 bin 92 Suriye, Irak, Afgan ve Türkmen öğrenci de okula merhaba dedi. Ülkelerindeki eğitimöğretim müfredatına göre eğitim alan yüzlerce öğrenci yeni kitap ve kıyafetleriyle okul yolunu tuttu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk ders demokrasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN