Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cenneti UNESCO yolunda

ve Tanıtma Platformu, Beypazarı’nın UNESCO Miras Listesi’ne girebilmesi için kolları sıvadı. Başkan Kaplan her hafta sonu 7 bin yerli turisti ağırlayan ilçenin listeye girmesiyle yabancı turist de çekeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Turizm cenneti UNESCO yolunda
Bodrum Kalesi ve Hacı Bayram- ı Veli Camisi'nin UNESCO Miras Listesi'ne girmesine öncülük eden ve Tanıtma Platformu (TUTAP), şimdi de Ankara'nın turizm cenneti Beypazarı'nı bu listeye sokmak için kolları sıvadı. Bu gelişme, kültürel, tarihsel ve doğal güzellikleri ile listeye girmeye aday olan Beypazarı'nda büyük heyecan yarattı. Tarihi ilçe, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi durumunda uluslararası alanda büyük bir prestij kazanacak. SABAH Ankara'ya konuşan Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, "Beypazarı Ankara'nın önemli turizm noktalarından biri. Biz ilçemizdeki bu turizm potansiyelini daha da ileriye taşıyabilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. İlçemiz Selçuklu Dönemi'nden kalma ve içerisinde Sakal-ı Şerif'i barındıran Sultan Alaadin Camisi'nin yanı sıra İnözü Vadisi, Suluhan gibi mirasları ile ön plana çıkıyor" dedi.

YABANCI TURİST ARTAR
Beypazarı'na özellikle hafta sonları 7 bine yakın turistin geldiğini belirten Başkan Kaplan şöyle devam etti: "İlçemize gelen turistlerin çoğunluğu yerli misafirlerden oluşuyor. Biz UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmeyi çok önemsiyoruz. Eğer bu listede yer alabilirsek yerli turistin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı olacağız. Bu sayede ilçemiz ekonomik olarak da bir kalkınmanın içine girecek." Beypazarı'nın sadece mimari olarak değil, yemekleri, yöresel ürünleri ve termal suyu ile de

İNÖZÜ VADİSİ
İnözü Vadisi çok sayıda kuş türünü de barındırıyor. Doğal SİT alanı olarak korunmakta olan vadi, mağaraları ile de ön plana çıkıyor. Henüz tam olarak kazı çalışmalarının yapılamadığı vadide çok sayıda tarihsel kalıntıların olduğu ifade ediliyor. ön plana çıktığını ifade eden Kaplan, "TUTAP'a elimizden gelen destek ne ise sağlayacağız" diye konuştu.

SULUHAN
Beypazarı'nın tam merkezinde bulunan tarihi Suluhan 1613'te Osmanlı sadrazamlarından Nasuh Paşa tarafından yaptırıldı. Han Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeli ile restore edildi. İçinde konaklama alanları ve işyerleri bulunan han ilçenin en eski yapıları arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm cenneti UNESCO yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN