Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal : Sosyal dönüşüm hamlesi!

Giriş Tarihi: 27.9.2016

Son 14 yılda "sosyal devlet vizyonuyla" önemli hedefler ortaya kondu. Nitekim çalışma yaşamı, sosyal politikalarda önemli adımlar atıldı. İlk hedef yoksulluğu ortadan kaldırmak! Gelir dağılımındaki dengesizliği asgariye indirmek… Bu sürede 130 milyar liranın üzerinde sosyal yardım yapıldı. , yaşlı, çocuk, şehit aileleri, gaziler başta olmak üzere her kesime el uzatıldı. Şartlı eğitim, yardımları, ücretsiz kitap yardımı ve 3 milyon çocuk için annelere nakit desteği verildi. Yaklaşık 2 milyon kişiye sosyal yardım kartı dağıtıldı. Sosyal güvencesi bulunan yoksul kesimin de yardımlardan yararlanması sağlandı. Yine son 14 yılda asgari ücret yaklaşık yüzde 450 artmış durumda. Gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlendi. Engelliler için adeta seferberlik ilan edildi. Son 10 yılda 2 milyona yakın engelli için 8 milyar kaynak ayrıldı. Prim indirimi, teşvikler için ayrılan kaynak 40 milyarı geçti. Sosyal yardım programları çeşitlendirildi. İstihdam dostu büyüme anlayışı benimsendi.

***

Evde bakım hizmetleri sosyal hizmeti de kapsayacak şekilde yeniden tasarlanıyor. Huzur evlerine daha fazla destek veriliyor. Eşi ölen kadınlara düzenli nakdi yardım yapılıyor. Şartlı sağlık yardımları kapsamında yıllık ortalama 1 milyon çocuğun düzenli sağlık kontrolü yapılması koşuluyla ailelere milyarlarca lira kaynak ayrılıyor. Sosyal yardım-istihdam bağlantısı bilgi sistemi kuruluyor. İŞKUR'a kayıt edilen sosyal yardım yararlanıcılarına danışmanlık hizmeti veriliyor. Terör, darbe girişimlerine rağmen sosyal restorasyon süreci kesintisiz devam ediyor.

***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçen hafta gazetede konuğumuz oldu. Emeklilerin, çalışanların, gençlerin merakla beklediği konuları Bakan'a sorma fırsatı bulduk. İşte Bakan Müezzinoğlu'ndan gelen önemli açıklamalar; Taşeron işçilerin kadroya alınması konusu hükümet ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşülecek. Buna göre yol haritası belirlenecek. Emekliye promosyonda sona gelindi. Yılbaşına kadar protokolün imzalanması bekleniyor. Kıdem tazminatı için taraflarla görüşme trafiği başlayacak. FETÖ operasyonları kapsamında "mağdur" tek bir vatandaş kalmayacak. Hain olmayana sahip çıkılacak. Tek bir asgari ücretlinin geliri bin 300 liranın altına düşmeyecek. Vergi dilimine takılan bölümü devlet karşılayacak. Anlaşılan o ki! Bu sosyal devlet vizyonu ile 2023 hedeflerine ulaşmak çok daha kolay olacak. Terör, darbe girişimlerine rağmen sosyal restorasyon süreci kesintisiz devam ediyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Sosyal dönüşüm hamlesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN