Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlikte yaşayalım

Son 8 ayda 3 bin 262 sahipsiz hayvanın kısırlaştırılarak tekrar sokağa bırakıldığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi, hedeflerinin hayvanlarla birlikte yaşam olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 4.10.2016
Birlikte yaşayalım
Büyükşehir Belediyesi Evcil Hayvan ve Rehabilitasyon merkezlerinde, 2016 yılının 8 ayında, 862'si sokak kedisi, 2 bin 885'i sokak köpeği olmak üzere toplam 3 bin 747 sahipsiz evcil hayvan, sağlık merkezlerinde kısırlaştırıldı. Bu merkezlerde ayrıca 3 bin 262 sahipsiz evcil hayvana kuduz aşısı vuruldu, 3 bin 989 hayvana iç ve dış parazit tedavisi yapıldı, 2 bin 522 evcil hayvana da uyuz tedavisi uygulandı. Toplam 77 bin 821 sokak hayvanına ise alanlarında sağlıklı şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için pansuman, göz ve kulak muayenesi, enjeksiyon ve benzeri diğer sağlık hizmetleri verildi. Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına, bu yıl değişik konularda 91 bin 341 sağlık hizmeti verdi.

BARINAKTA TOPLANMASIN
Sincan'da inşa ettiği Geçici Bakım ve Rehabilitasyon , Gölbaşı Geçici Hayvan Barınağı ve Evcil Hayvan Sağlık Merkezi ile sokak hayvanlarına hizmet eden Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, geçmişten, günümüze sokak hayvanlarının, özellikle çocuklar ve yaşlı insanlar için önemli bir yeri olduğunu hatırlattı. Günümüzde sokaklarda yaşayan başıboş köpek ve kedilerin yok edilmesi veya büyük bir barınakta toplanarak kötü şartlarda yaşamaya mahkum edilmesinin, kabul edilemez olduğunu vurgulayan yetkililer Avrupa Birliği normlarına uygun olarak tedavisi yapılan, kısırlaştırılarak aşılanan sağlıklı hayvanları tekrar yaşam alanlarına bırakarak toplumsal yaşama entegre ettiklerini belirtti. Yetkililer ayrıca hayvanların vücuduna yerleştirilen çip ve kulaklarına takılan küpelerde de yapılan tedavi, aşı ve operasyonlarla ilgili bilgiler bulunduğunu, bu uygulamayla, hayvanın muhtemel gereksiz operasyonlardan da korunduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikte yaşayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN